Жиру поздравява голмайстора Юмтити.

На стадион „Крестовски“ в град Санкт Петербург в полуфинална среща от Мондиал 2018 Франция победи Белгия с 1:0 с гол на Юмтити в 50-ата минута, който прати „петлите“ на финал в Москва на 15 юли.

Началото на мача започна с натиск на Белгия. Франция се прибра в собствената си половина, разчиртайки напред на бързоногия Мбапе. Едва в 16-ата минута Еден Азар отправи първия удар към една от двете врати, но топката мина край страничната греда. Французите отвърнаха в 18-ата минута с първи удар към Куртоа чрез Матюиди, като топката попадна право в ръцете на белгийския страж. В следващата минута след корнер за „червените дяволи“ Азар би остро и защитник успя да парира удара му, изчиствайки топката в нов ъглов удар, от който не произлезе нищо. От нов корнер в 21-ата минута Шадли центрира и Алдервайрелд с мощен шут накара Лорис с майсторски плонж да избие отново в ъглов удар, след който атаката на белгийците приключи с аут. Последваха двадесет и четири минути на надмощие на „петлите“, които чрез Гризман, Жиру и Павар пропуснаха от изгодни позиции. В 44-ата минута Дембеле фаулира Погба на двадесет метра от вратата на Куртоа. Гризман се нагърби с изпълненито на свободния удар, но след удара му топката попадна в стената, а в последствие след опита на Гризман повторно да играе с нея тя излезе в аут. В последната минута на първата част Де Бройне центрира отдясно Юмтити сбърка като пропусна топката, но тя изненада и Лукаку, като от неговото тяло излезе в аут.

Началото на втората част бе копие на първите минути на първото полувреме – натиск на „червените дяволи“ и защитни действия на „петлите“. В 47-ата минута Витцел центрира кън Лукаку в наказателното поле на съперника, но ударът с глава на белгийския централен нападател отправи топката над напречната греда. Три минути по-късно Жиру стреля след силна контраатака на французите, топката напусна терена в корнер, последва бързо изпълнение на ъгловия удар и Юмтити, изпреварвайки Фелайни на втория етаж застреля Куртоа от няколко метра за 1:0. В 55-ата минута „петлите“ можеха да отбележат и втори гол, когато Мбапе с майсторско късо подаване изведе Жиру лице в лице с Куртоа, но с рискован шпагат Алдервайрелд изби топката преди белгийският вратар да играе с нея. В 61-ата минута Мертенс, който по-рано смени Дембеле, отдясно с хитър пас намери Де Брийне на десетина метра пред френската врата, но той вместо да отправи точен удар заби топката в земята и тя стана лесна плячка за френската защита. В 67-ата минута нова голова възможност бе проиграна от централния нападател на „петлите“, когато Мбапе отдясно центрира към Гризман, той върна към Жиру, който от дъгата на наказателното поле би високо над вратата.

В 80-ата минута Караско влезе на мястото на Фелайни. Веднага след тази смяна Витцел през краката на защитник шутира много силно, но Лорис успя да избие топката. В разстояние на две минути Франция направи две смени, като в 85-ата минута Нзонзи смени Жиру, а в 86-ата минута Толисо влезе на мястото на Матюиди. В даденото от съдията Андерс Куня от Уругвай шестминутно продължение първо Батшуай влезе на мястото на Шадли. След това в 92-ата минута Мбапе си изпроси по твърде глупав и арогантен начин жълъ картон, като дълго време не даде топката на белгийците да изпълнят тъч. Последен акорд на мача сложи Толисо, който след като получи топката сам срещу Куртоа отправи диагонален удар, но вратарят предотврати втория гол за французите.