Манджукич след победния си гол.

За първи път Хърватия, в кратката си история на самостоятелна държава,  стигна своя  исторически финал на световно първенство,  побеждавайки Англия с 2:1 след продължения в полуфинална финална среща от Мондиал 2018, която се игра на стадион „Лужники“ в Москва.

Срещата започна отлично за англичаните, които в 5-ата минута стигнаха до попадение, след като Трипиър отправи удар от фаул, малко преди дъгата, и вкара за 1:0.

Хърватите бързо се окопитиха и в 19-ата минута Перишич пробва силен удар от дистанция, но Пикфорд улови топката. Две минути след това Ребич се озова на добра позиция, но в последния момент ударът му бе блокиран. В 31-ата минута Кейн можеше да вкара от близка дистанция, но реферът вдигна флага за засада.  В 33-ата минута удар на Ребич с левия крак бе спасен от Пикфорд. До края на първата част не се случи нищо впечатляващо и пред двете врати.

Второто полувреме започна с доста добро темпо на игра. В 60-ата минута Кейн не успя да засече едно центриране във вратата на Субашич. Малко след това Ракитич пробва воле от дистанция, но топката премина много високо над вратата. В 64-ата минута Стърлинг проби в наказателното поле, но загуби контрол над топката. Минути след това Перишич пробва удар от границата на наказателното поле,  Уокър се намеси и предотврати чист гол, след като блокира топката.

В 68-ата минута Перишич успя да изравни резултата, след като засече центриране на Върсалко. Само  пет минути по-късно отново Перишич можеше да направи пълен  обрат в мача, но след ударът му топката се отби в страничната греда. В 83-ата минута Манджукич стреля от много трудна позиция, но Пикфорд бе на мястото си и отрази удара му.

До края на редовното време не беше отбелязан нов гол и се стигна до две продължения от по 15 минути. В средата на първото от тях след удар с глава на Трипиър, Върсалко изчисти топката пред голлинията и предотврати попадение в собствената си врата.

Вече във второто продължение, в 108-ата минута Манджукич се измъкна зад отбраната на англичаните и с точен удар направи резултата 2:1 за „шахматистите“.  Пет минути преди края на продължението Трипиър получи контузия и беше изнесен от терена, като остави съотборниците си в намалем състав от 10 души. В 120-ата минута Крамарич можеше да вкара трети гол във вратата на Пикфорд, но топката след неговия шут попадна от външната страна на мрежата.

Съдията от Турция Джунейт Чакър даде 4-минутно продължение, като в неговия край от пряк свободен удар Рашфорд улучи стената и след като хърватите избиха топката към центъра на терена реферът даде край на срещата.

След края на мача излезе статистиката за отправените точни удари към двете врати, която ктасноречиво показа преимуществото на хърватите, които са нанесли седем удара в очертанията на английската врата, срещу само един в полза на англичаните.