Ангел Г. Ангелов, снимка pzdnes.com

Автор Ивайло Чардаклийски

„Човешките времена са разнопосочни и многообразни”.  Пътуването. Роман. Изд. „Хермес”, 2016

Името на Ангел Г. Ангелов е добре познато на ценителите на съвременната българска литература. Сред многообразното му творчество ще откроя създаденото в началото на 21 век: „Бъдещето на отминалото време”  / 2006 / и „сборника разкази „Ходене по вода” /2009 /. През 2005 г. московското издателство „ПоРог” отпечата на руски език романа му „Сутрешни залези”.  Във Варна писателят е заместник-главен редактор на списание „Простори”.

За краткото време след издаването на романа „Пътуването“, той вече има няколко премиери и отпечатани рецензии в периодичния печат, сред които бих откроил текстовете на Младен Влашки и Виолета Тончева като опит за анализ на безспорно най-сложното произведение на Ангел Г. Ангелов.

Текстът на романа започва с цитат от Лао Дзъ и това е повод разговорът за тази книга да започне с отпращане към  „Книга за Пътя и Пътуването” на китайския мислител, за която се твърди, че е най-превежданата книга в света след Библията.

Вероятно българският автор, дръзнал да се потопи в мъдростта на Изтока, добре познава този текст и споделя виждането на Лао Дзъ, че духовното се ражда от пътя. Разбира се, романът не бива да се ограничава само в контекста на тези философски системи, тъй като в текста авторът свободно борави с цели пластове на човешката култура, предлагайки интересни интертекстуални конструкции. Не случайно главният редактор на варненския вестник „КИЛ” Ангел Дюлгеров ще отбележи, че  конструираната от Ангел Г. Ангелов „литературната вселена е уникална сама по себе си, обема и обзема времепространството на цялата човешка (пред)история, територии, достижими единствено в сънищата и праспомена”.

„Сутрешни залези“, снимка knizhen-pazar.net

Нетрадиционното

В текста на романа читателят ще се сблъска с едно нетрадиционно творческо мислене и нетрадиционно изграждане на сюжета и повествование. Писателят прави опит да се впише в съвременните разговори за литературата и нейното създаване ( и създатели) и да направи своите философски внушения на базата на вече натрупания значителен творчески опит. Няма да бъде излишно да напомня, че той цитира думите на Васил Попов, че единствено ”времето ще покаже дали си писател”.

Сложната проблематика на романа „Пътуването” ще бъде разисквана на премиерата на книгата на 10 март 2017 година от 17,30 ч. в шуменската художествена галерия „Елена Карамихайлова”. Тя ще бъде продължение на традиционното общуване на шуменските и варненските творци. Тук трябва да благодарим на Ангел Г. Ангелов, че в интервюто си , отпечатано във „Литературен вестник” споменава името на възпитаника на Шуменския университет Атанас Липчев, напуснал твърде рано този свят.

Ще завърша тези кратки бележки за предстоящата премиера на романа „Пътуването” с думите на проф. Михаил Неделчев, отпечатани на корицата на книгата: „В романовите светове на Ангел Г. Ангелов трябва да се отпуснеш, да им се отдадеш, някак да се откажеш от навиците си във всекидневието. Тогава ще видиш една друга, конструирана от писателското въображение логика, чиито смисъл е да „очудни”, да „остранности” и това, което ни заобикаля, да ни научи да го виждаме с нови очи. А именно за това работи всяка значима литература”.

 

 

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име