Снимка agrozona.bg

Министерство на земеделието, храните и горите не подкрепя предложението за промяна на българския държавен стандарт /БДС/ за киселото мляко. Това обявиха от ведомството на 8 юни в специално прессъобщение. Поводът е постъпило от няколко фирми искане за промяна в киселинността на млякото и намерението на Българския институт по стандартизация /БИС/ да разгледа тези предложения на заседание на 16 юни.

В. „Труд“ съобщи на 7 юни, че БИС възнамерява да разреши промени в стандарта за производство на кисело мляко.  На технически комитет на 16 юни се очаква институтът да приеме различни от досегашните изисквания за съдържанието и съотношението на двата основни щама – лактобацилус булкарикус и стрептококус термофилус (Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus), както и промени в стандарта за опаковките.

Тези две промени ще превърнат уникалното с лечебно-диетичните си качества българско кисело мляко в йогурт, алармират експертите.  Те посочват, че промяната в съдържанието и съотношението на двата основни щама Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus означава промяна в микробиологията на киселото мляко.

Другата искана промяна в стандарта за киселото мляко е за опаковките. В момента млеката по БДС могат да бъдат в стъкло, керамика или полистиренови кофички. Според експертите материалът е изключително важен, тъй като българското кисело мляко по технология ферментира в опаковките. Ако изискването за материала отпадне, производителите могат да използват всякакъв вид опаковки, без оглед на това дали те ще съответстват на киселинността и останалите качества на киселото мляко.

В. „Труд“ съобщи, че предложението за промените в двата основни щама на киселото мляко е внесено от шефката на Дирекция “Политики по агрохранителната верига” на земеделското министерство Лора Пастухова-Джупарова, от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и фирма “Вамид 2002” ООД.  Проверка на “Труд” установила, че Пастухова е действала зад гърба на земеделския министър Румен Порожанов.  Предложението за промени в опаковките пък е направено от компания със значителен пазарен дял, чиято централа е в Гърция.

Снимка topactualno.bg

Ден по-късно Министерството на земеделието, храните и горите излезе с официална позиция, с която се обяви против предложението за промяна на стандарта за киселото мляко. Това  становище ще бъде изпратено до Българския институт по стандартизация. Министерството изразява позиция, че количеството на двата основни щама в българско кисело мляко – лактобацилус булкарикус и стрептококус термофилус, трябва да остане без промяна, така както е записано в сега действащия БДС.  Причината  е, че всяко изменение ще доведе до промяна и в микробиологията на  киселото мляко по стандарт.

Министерството на земеделието, храните и горите декларира, че държи на запазването на традиционния характер на българските млечни продукти, които са познати в цял свят със своето качество и уникалност  още от древността.

Но това не означава, че битката за българското кисело мляко е спечелена. Защото не се знае какво ще реши Българският институт по стандартизация на заседанието си на 16 юни.  Още по-притеснителен е фактът, че подобни важни решения, засягащи всеки български гражданин, са оставени в правомощията на чиновници, които могат да ги прокарват незабелязано дори от ресорните си министри.  А най-фрапиращото в този казус е, че интересите на две частни компании – колкото и да са големи на пазара, могат да ни лишат от традиционното българско кисело мляко…

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име