Снимка Симеон Янев

Шуменецът Симеон Янев през февруари гостува на своя виетнамски приятел Нгуен Фи в провинция  Тхан Хоа.  Двамата се познават от далечната 1979 г., когато виетнамецът пристига да работи в България по междудържавна спогодба. Преди да се върне в родината си през 1991 г., Нгуен Фи завършва у нас средно и висше образование. Обратно във Виетнам, той започва работа като строител и не след дълго става един от водещите предприемачи в Тхан Хоа, където строителният бизнес процъфтява. През 2009 г. на Нгуен Фи му предлагат да влезе в политиката и той е избран за партиен ръководител на провинция Тхан Хоа, а отскоро е председател (областен управител) на провинцията.

Освен със своя домакин, шуменецът Симеон Янев се среща и с други виетнамци, които навремето са работили и учили в България. Оказва се, че всички те са се реализирали успешно в родината си. И продължават да носят България в сърцата си. Един от „българските“ виетнамци дори редовно залага на „Лудогорец“ в Еврофутбол.  Ето какво си спомня още Симеон Янев за срещите си със старите приятели във Виетнам.

По време на една от нашите разходки помолих Нгуен Фи да ме заведе до тяхната фамилна гробница. Снимка Борис Янев

Виетнамците много почитат своите близки покойници и често посещават гробовете им, затова помолих Нгуен да ме заведе до тяхната фамилна гробница – разказва Симеон. –     Тя се намира на няколко километра от покрайнините на Тхан Хоа, сред оранжерия за цветя, разположена на площ от 15 декара и е създадена лично от Нгуен Фи.  В специална ниша поставихме цветя и плодове, според тамошния обичай, който прилича на българския по време на Черешева задушница.

Нгуен Фи пред семейната гробница. Снимка Симеон Янев

Освен към своите близки, жителите на Тхан Хоа , винаги когато имат възможност, отдават почит и към загиналите за свободата на Виетнам свои съграждани и сътечественици. В тяхна чест, сред красив парк са издигнати монументи – на загиналите герои и на техните майки, както и молитвени  пагоди.

Пагодата срещу монументите на загиналите герои и на майките на загиналите герои. Снимка Симеон Янев

На следващия ден с джипа „Фолксваген“  на „селския“ Ле Ван Тхо се разходихме до окенския бряг. Той обича да ме нарича „селски“ още от времето, когато работеше в Шумен и беше чул как аз се обръщам към мой приятел от родното ни село Веселиново.

Ле Тхо през целия път не спря да говори и да ме разпитва за Шумен и Разград, които, както той се изразява „познавам  като петте пръста на ръката си“. С него се запознахме в шуменското УСМ ( Управление „Строителна механизация“, поделение на Строително-монтажния комбинат в Шумен ) където   работеше в продължение на 10 години.

На връщане към Тхан Хоа Ле Тхо разказваше , че често играе в „Еврофутбол“ и е залагал и за разградския „Лудогорец“ в мачовете му в Шампионската лига.

Синът ми Борис показва знака на победата, когато Ле Ван Тхо ни каза, че стискал палци и залагал в „Еврофутбол“ за разградския „Лудогорец“. Снимка Личен архив

Денят ни започна със среща с Ле Ван Там ( завършил архитектура в София) в заведението на негов приятел. Спомените ни с виетнамския архитект ни отведоха близо 37 години назад във времето, когато младежките  мечти не знаеха граници.

С Ле Ван Там (в средата) си спомнихме младежките години в България. Снимка Борис Симеонов

Ле Ван Там настоя  да се разходим с лодка, по водите на езерото в съседната провинция. Живописната природа спря дъха ми. Красивите извивки на смарагдовите върхове се отразяваха от огледално зелените дълбини, а в далечината като отворена паст на легнал митичен звяр тъмнееше отворът на пещера.

От все сърце Нгуен се смееше на веселите ни спомени. Снимка Борис Симеонов

Преди края на гостуването ни във Виетнам Нгуен Фи ни даде личен обяд в ресторанта „Каубой“, собственост на една от дъщерите му. Двамата си спомнихме за най-забавните моменти от нашата дружба в България. За пръв път видях и чух Нгуен да се смее от все сърце на веселите случки, които сме преживели заедно. Защото по принцип той е много сериозен и вглъбен в себе си човек.

На следващия ден се сбогувахме с Нгуен Фи и семейството му с пожелания за нови срещи, този път в България.

Последна снимка за спомен със семейството на Нгуен Фи преди да отпътуваме за България. Снимка Борис Янев

 

 

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име