Преди два месеца парламентът гласува бюджета на Националната здравна каса, който е в размер на 9,5 милиарда лева. Рекорден в 25-годишната история на НЗОК, с 1 милиард лева повече от 2024 г. След като увеличиха парите за болниците, се очакваше скок и на плащанията на частните лекарски практики в доболничната помощ – джипита, специалисти, лаборатории.
Експертите на НЗОК и Българския лекарски съюз заседаваха на 9 април за изготвяне анекс към Националния рамков договор 2023-2025 г. Протоколът е вече публичен за новите цени и обеми в доболничната помощ. Предстои анексът да бъде одобрен от събора на Лекарския съюз и от Надзорния съвет на НЗОК, преди да бъде подписан от договорните партньори.
Капитационното плащане за деца се увеличава с близо 1 лв. и от 4,50 лв. става 5,40 лв. на общопрактикуващите лекари. Скок има и на капитационното плащане на джипитата за записаните в листата им лица от 18 до 65 години – от 2,70 лв. на 2,95 лв., а за възрастни над 65 години – от 4,10 лв. на 4,65 лв.
С три стотинки се увеличава заплащането за осигуряване на достъп до медицинска помощ на здравноосигурени лица извън обявения работен график на практиката. Досега Касата плащаше за тази дейност 0,27 лв., а според проекта от тази година ще плаща 0,30 лв.
Представителите на НЗОК са приели предложението на БЛС за увеличение на цените на профилактичните прегледи по програма „Детско здравеопазване“ при децата от 0 до 7-годишна възраст. За тях прегледите се увеличават от 31 лв. на 36,50 лв. За децата от 7 до 18 години цената на профилактичния преглед се увеличава от 31 лв. на 35,50 лв. Увеличава се и цената за посещение за осъществяване на здравни грижи за новородено от 18,50 лв. на 21 лв.
Заплащането на задължителни имунизации и реимунизации на деца от 0 до 18 години се увеличава с лев – от 15,50 лв. на 16,50 лв., а за профилактични прегледи по програма “Майчино здравеопазване” от 29,50 лв. на 32 лв.
Медицинско направление за медико-диагностични дейности за назначаване на изследване „Мамография на двете млечни жлези“ и „Ехография на млечна жлеза“ от пакета „Образна диагностика“ по повод профилактичен преглед на здравноосигурени лица над 18 години ще бъде валидно до 60 календарни дни от издаването му.
Увеличават се цените за прегледи по диспансерно наблюдение на здравноосигурените лица с едно заболяване – от 29 лв. на 34 лв., за диспансерно наблюдение на ЗОЛ с две заболявания – от 31 лв. на 36 лв. и на прегледи на ЗОЛ с повече от две заболявания – от 36 лв. на 41 лв.
Годишните профилактични прегледи на лица над 18 години вече ще са 36 лв. (34 лв. досега), а за имунизации на лица над 18 години ще се заплаща 16,50 лв. вместо 15,50 лв.
С два лева се увеличава заплащането за инцидентни посещения на здравноосигурени от други здравни райони и вече ще е 27 лв.
Увеличава се заплащането за първични и вторични прегледи и в специализираната извънболнична помощ като за първични прегледи по повод остри заболявания и с хронични, неподлежащи на диспансерно наблюдение заболявания ще се плащат 50 лв. (46 лв. досега), а за вторичен преглед – 20,50 лв. (17 лв. досега). Т.е. ако болният няма направление или не е здравноосигурен, ще плати кеш 50 лв. на съответния специалист /кардиолог, невролог, хирург и др./
В проекта на анекс е записано, че НЗОК ще сключва договори с медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти, които членуват в съответната регионална колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), работят в лечебните заведения за първична медицинска помощ или в индивидуална или групова практика за здравни грижи, чрез договор с лечебно заведение за първична медицинска помощ.
НЗОК и БЛС са се договорили още увеличението на средствата по Методиката за финансиране на медицинския персонал в лечебни заведения, които извършват медицински дейности в отдалечени, труднодостъпни райони или единствени изпълняват съответната дейност в общината, да се разпределя от 1 април 2025 г., а не от 1 януари.
Валентина МИНЧЕВА
„…..Т.е. ако болният няма направление или не е здравноосигурен, ще плати кеш 50 лв. на съответния специалист /кардиолог, невролог, хирург и др./…..“
Това не е вярно. Цените за преглед на здравнонеосигурени пациенти или без направление не се определят от НЗОК! Всяко лечебно заведение си има ценоразпис !
Да, в Шумен от две години частните лекари обявиха 70 лв. за преглед и не искат да работят с Касата, а професорите обявиха 120 лв. във Варна. Всеки сам се оценява.