Румяна Желязкова, Маринела Маринова и Илия Илиев на празника. Сн личен архив

Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи /БАПЗГ/ в Шумен отбеляза професионалния празник на акушерките и медицинските сестри. На 5 май е професионалният празник на акушерките, които полагат основни грижи за жените по време на бременност и раждане, като проследяват възстановяването на майките и прехода на новородените към новия свят.  На 12 май честваме Международният ден на сестринството – уважение за висока професионална квалификация, чувство на дълг и отговорност на медицинските сестри.

Гости на тържеството бяха Светослава Хайнова, заместник- кмет на Шумен по социални дейности и здравеопазване и д-р Йорданка Маринова, ръководител на направление „Медицински дейности“ в МБАЛ-Шумен. И тази година имаше наградени медицински специалисти за цялостен принос за развитието на здравните грижи, като те са  предложени от колективите на лечебните заведения.

В  регионалната колегия членуват 830 медицински специалисти /акушерки, медицински сестри, клинични и рентгенови лаборанти, рехабилитатори/. Сега бяха удостоени с награди и медицински специалисти от професионалните направления: клинични лаборанти, рентгенови лаборанти и рехабилитатори, като признателност за техния отговорен и високо специализиран труд. Наградените за 2025 г. са:

Акушерките Румяна Кръстева Стоянова и Красиела Богданова Божанова от акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ-Шумен; медицинската сестра Васка Василева Райкова от очното отделение на МБАЛ, медицинската сестра Медиха Аптулова Исуфова от филиал Върбица към Центъра за спешна медицинска помощ; медицинската сестра Светлана Пенчена Червенкова от СБАЛК „Мадара“; Огняна Трайкова – старша медицинска сестра на отделението по зависимости, гранични и геронто-психиатрични състояния и  медицинската сестра Светлана Лозанова в Държавната психиатрична болница в Царев брод; Жечка Николова Пенева – старша медицинска сестра на неврологичното отделение в МБАЛ-Велики Преслав; медицинската сестра Румяна Иванова Великова от онкохирургично отделение на Комплексния онкологичен център; медицинската сестра Живка Илиева Георгиева от детска ясла №16 “Калинки“ в Шумен; медицинската сестра Бронхилда Станчева Николова – здравен специалист в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия; медицинската сестра Димитринка Ставрева от второ вътрешно отделение на МБАЛ.

В категория “Акушерка на утрешния ден“ с награда беше удостоена Маринела Иванова Маринова от КОЦ-Шумен. В категория “Медицинска сестра на утрешния ден“ беше отличена Шебнем Джеват Сали от Дома за стари хора “Д-р Стефан Смядовски”.

От останалите професионални направления за цялостен принос и най-дълъг професионален опит бяха наградени следните медицински специалисти: рентгеновата лаборантка Миглена Иванова Георгиева от отделението по образна диагностика в МБАЛ; рентгеновата лаборантка Искра Славчева Енчева в ДКЦ-Шумен;  рехабилитаторката Ася Кирилова Клюнкова в отделението по ортопедия и травматология на МБАЛ; клиничната лаборантка Валентина Владимирова от клинична лаборатория на МБАЛ.

Наградите бяха връчени от председателя на районната колегия Румяна Желязкова и заместник-председателя Илия Илиев.  Те пожелаха на всички свои колеги здраве, много вяра и оптимизъм, професионална и лична удовлетвореност, както и сили, които да ги държат в трудните моменти.

Валентина Минчева