Единствено съветникът Добромир Драев скочи днес в сесийна зала срещу масовото рязане на въздушни кабели в Шумен, което остави много хора без телевизия и интернет. Да, кабелите са незаконни, но преди да изисква, общината трябва да създаде условия – с тези мотиви Драев се опита да предизвика някаква дискусия сред колегите си в местния парламент, но разискванията набързо бяха прекратени от проф. Добрин Добрев. Той използва процедурата и от името на ГЕРБ спря обсъждането на проблема.
А той изобщо не е малък и има вероятност да се превърне в бомба със закъснител за местната власт. Защото според информация от самата община, в Шумен ще бъдат премахнати кабелите по близо 100 улици. Живеещите там хора ще останат и без телевизия, и без интернет. А по-лошото е, че остават и без алтернатива, тъй като никой не се ангажира със срокове кога ще бъде изградена нова мрежа. Ще пострадат и много дребни бизнесмени, чиято дейност зависи от интернет.
Да, никой не отрича, че въздушните кабелни мрежи са незаконни и никой не оспорва, че нарушителите трябва да си понесат санкциите, коментира Драев, но допълни: Обаче на практика страдат гражданите на Шумен – те се превръщат в заложници в неуредените отношения между общината и кабелните оператори! Пък и самата община не е съвсем невинна, защото не е създала условия за подземна комуникация в града, посочи Добромир Драев в сесийна зала. Преди да режете кабели, първо трябва да създадете условия за нормална работа на всички оператори, призова съветникът. И посочи това, което непрекъснато коментират и гражданите в социалните мрежи – сега с действията си общината създава господстващо положение на един доставчик!
Защото само един оператор има подземна комуникация в града и режейки кабелите на другите доставчици, кметството на практика обслужва интересите на въпросния оператор, заяви Драев. И макар че темата се замълча в сесийна зала, това е един от най-коментираните въпроси в социалната мрежа, където всеки знае името на оператора с господстващото положение.
А проблемът има и продължение. Оказва се, че много улици в града не могат да бъдат захранени от нито един оператор законно, посочи Добромир Драев. И попита колко пъти трябва да се разкопават улиците, за да се изпълнят изискванията на кметството. Ако в града има 5 оператори, това значи, че всяка улица трябва да бъде разкопавана по пет пъти, за да се прокарат кабелите до всеки адрес, изтъкна Драев. Той призова общината по време на предстоящите ремонти да изгражда и колектори за подземна комуникация. Как така ще изхарчим 2,5 милиона лева за ремонти в Тракийския, а няма да направим подземна комуникация, попита Драев.
Темата обаче не беше достатъчно важна за мнозинството в местния парламент и дискусията по нея беше прекратена с гласуване. Малко по-късно от общината пуснаха прессъобщение, с което обявиха твърдото си намерение да продължат да режат кабели. В съобщението нищо не се казва за общинска подземна комуникация, което означава, че операторите или ще трябва да плащат на конкурента си да използват неговите трасета /малко вероятно/, или ще започнат да копаят улиците. Така че се пригответе за нови окопи из Шумен…





