Румен от Салманово вече е част от градския пейзаж. Уличният музикант ви очаква всеки ден на централната пешеходна зона.

За два месеца дъждовете измиха шуменските улици и площади. Сега по-добре се виждат подробностите от пейзажа. Градът е опустял ваканционно, но някои социални персонажи са целогодишни.

Румен от село Салманово се надява на жълти стотинки за хляб. Станал е уличен музикант по принуда и чака милостиня. Но шуменци са бедни, както признава.

Асен цял живот лъска чепиците на шуменци. Лятото не е неговият сезон. Оглежда се и споделя: „Нямам работа. Гледай, всички са с джапанки. Да дойде поне септември, че да имам някой друг клиент…”

Лятото не е печеливш сезон за Асен

Пред входа на „Билла” до областната управа колоездачите са традиционно препятствие за клиентите. Пешеходната зона е пренаселена от велосипедисти, случва се да блъскат стари хора или малки деца. Няма общински контрол, няма санкции.

Просяци и велосипедисти – традиционна лятна гледка пред областната управа

Казанджийската улица се е превърнала в паркинг за скъпи коли. Настилката пак ще се руши, пак ще се харчат общински пари за ремонти. Както коментират живеещите тук, някои възприемат улицата като бащиния. Направиш ли забележка, вдигат скандал,  стига се до бой.

Трудно е да се разбере дали Казанджийската е пешеходна зона или паркинг

Има още по-нахални водачи на МПС. Яхнали скъпи джипове, безпардонно паркират дори на тротоара. Половината от улица „Цар Освободител” е гробница за пешеходците.  Шофьорите ни лишават от малкото здрави тротоарни настилки, но какво им пука! Всички бързат  – time is money!

С джип на тротоара, обичайно…

Жегата е приспала местното самоуправление за обществения ред, властта акцентира на строителните обекти. Клаксони и бесни мотори от време на време цепят лятната летаргия с риск да ни налетят на пешеходната пътека.

Докато едни фирми усвояват европроектите предсрочно, други се оплакват от слаб оборот и чакат началото на новата учебна година, когато ученици и студенти ще съживят търговията.  Университетът храни града, твърдят много шуменци, които дават квартири под наем, карат таксита,  продават закуски, стопанисват дискотеки. Защото е факт, че дори в центъра на Шумен празните офиси се множат…

До края на август е сънливото „Лятно време”, но не по Гершуин, а в щата Дейли Орман… Стотици го напускат и търсят късмета си в чужбина, други  плажуват полагаемо по Кодекса на труда. Истината е под дебелата сянка. Фамилиите масово разчитат на консервната манифактура и пренасят буркани между селото и града. Други остават в новините до новия парламентарен сезон. Днешните  управляващите режат лентички на реновирани обекти, бившите честват партийни величия като Пенчо Кубадински.  Наесен политическият рагтайм може да не е „Рапсодия в синьо”, но ще е с друг аранжимент.

А какво става в горещите августовски нощи? О, това зависи от квартала! В крайните махали на Шумен музиката ни пренася в Обединените арабски емирства. В центъра междублоковите пространства ехтят от пияни гласове, юмручни боеве и квартални банди, които си разпределят парите от нелегалния хазарт.

А по-романтичните шуменци ще чакат метеорния поток на Персеидите тази неделя в полунощ. Щурците ще пригласят на летния звездоброй, който е най-красив под Илчов баир…

Текст и снимки: Валентина МИНЧЕВА