Ферма за кокошки-носачки в местността Кераната край Смядово е глобена с 1000 лв. заради нехуманно отношение към животните.  Птиците били държани при по-ниска от нормата температура и при по-висока влажност на въздуха, което нарушава минималните изисквания за хуманно отношение при отглеждане на кокошки-носачки – това постанови Административният съд в Шумен, който потвърди санкцията, наложена от областната дирекция по безопасност по храните /ОДБХ/.

Нарушенията в животновъдния обект са открити при две проверки на ОБДХ, съответно на 22.03.2018 г. и на 27.03.2018 г.  Проверяващите установили, че замерените стойност за влажност и температура на въздуха не съответстват с нормативно установените – при норма 15-25 градуса е измерена температура на въздуха в трите халета в порядъка 10.6-14.4 градуса; а при норма 60-70 % влажност на въздуха е замерена влажност в трите халета в порядъка 72-86.4 %.

Въз основа на тези нарушения на собственика на фермата е съставен акт в размер на 1000 лв. по закона за ветеринарната дейност.  Глобата е била обжалвана първо пред съда във Велики Преслав, но магистратите са я потвърдили.  След това решението е обжалвано и пред Административния съд, който също потвърди наложените санкции.  Решението на АС е окончателно.

1 коментар

  1. В България кокошките са по-щастливи от хората.

Коментарите са затворени.