Утре в 15.30 ч. Шуменският окръжен съд ще произнесе присъдите по делото Хитрино. Днес на последното заседание по делото защитниците на двамата обвиняеми влакови машинисти Димитър Михнев и Радослав Петков поискаха оправдателни присъди с мотива, че обвинението е останало недоказано.  Двамата машинисти са обвинени в причиняването на смъртта на седем души при жп катастрофата в Хитрино на 10 декември 2016 г., когато управляваният от тях товарен влак дерайлира, а последвалият взрив разруши много къщи и причини смъртта на 7 души.

Днес адвокат Димитър Стефанов, който защитава главния машинист Димитър Михнев, заяви: „Не е доказано обвинението, че скоростта е причина за дерайлирането на влака. Твърдяната скорост безспорно е над разрешената, но невинаги движението с по-висока скорост от разрешената е причина за произшествие”. Според защитника, причината за катастрофата не е установена, защото още в началото на делото не са били приобщени важни веществени доказателства. Адвокат Стефанов посочи, че железният път е бил негоден, с изчерпани технически характеристики и това е заявено в доклади на вещите лица. Защитникът отхвърли обвиненията към двамата машинисти, че са били употребили алкохол и подчерта, че направените експертизи доказват точно обратното.

Другият защитник на главния машинист, адвокат Валентин Димитров смята, че причина за дерайлирането на влака е както критичното състояние на железния път, така и незаключена стрелка по релсите. Димитров също е на мнение, че не са събрани всички доказателства по случая.

Защитникът на втория машинист Радослав Петков, асвокат Ивайло Йорданов също поиска оправдателна присъда, като заяви, че обвинението срещу машиниста е недоказано. Той посочи и процесуални нарушения, които според него опорочават събирането на най-важните доказателства.

В последната си дума пред съда двамата машинисти помолиха за оправдателни присъди и изразиха искрено съжаление за починалите и пострадалите при тежкия инцидент.

Адвокатът на частните обвинители Николай Димитров преди това поиска най-тежкото наказание за обвиняемите – по 20 години затвор. Адвокат Димитров заяви в пледоарията си, че машинистите не са управлявали влака, а са се возели и поиска от съда спарведлива присъда, съразмерна с щетите, претърпени от пострадалите. На последното заседание по делото, продължило 2 години, днес в залата беше само Шенай Хюсеинова, която е загубила при трагичния взрив съпруг и син. Днес тя заяви пред съда, че никога няма да забрави как е гръмнала семейната им къща. „Защо машинистите не си поемат вината? Заради тях бе почернен животът ми“, каза Хюсеинова пред съдебния състав.

Присъдите ще бъдат произнесени утре в 15.30 ч.