Градинка, бивша детска площадка, до жилищен блок в широкия център на Шумен. Еднометрови тръни и кърлежи. Сн. Радиан.бг

Въпреки хвалбите на кметската администрация как са окосени всички зелени площи в Шумен поне веднъж, избуялите еднометрови тръни, тревясалите детски площадки и плъзналите кърлежи из града опровергават всякакви подобни алабализми. На последната сесия, в опит да успокои общественото недоволство, заместник-кметът Боян Тодоров уверяваше, че администрацията си върши работата и поддържа градинките, ама видиш ли, дъждовете били виновни и заради тях тревите пониквали по-бързо. Всички зелени площи са окосени поне веднъж, заяви най-отговорно заместник-кметът, а в сесийната зала не се намери поне един съветник да стане и да му каже, че това просто НЕ е вярно

Веднага посочваме два конкретни примера:

Зелената площ до блока на „Марица“ 18, бивша детска площадка, вече е миниджунгла и прекрасен развъдник на кърлежи. Градинката е превзета от еднометрови тръни, които скриват оцелите пейки. Тъй като редовно си разхождам домашния любимец в района, мога да уверя инж. Боян Тодоров, че тази бивша детска площадка НИТО веднъж не е косена от началото на годината. Вероятно общинарите чакат някой от живеещите в блока да ги осъди заради хванатите от кърлежи зарази, за да се задействат и да си свършат работата. За която, впрочем, има създадени цели две общински предприятия, финансирани с огромен обществен ресурс, и за която се плащат заплати на десетки работници. Те обаче явно поддържат зелените площи главно около общината и в района, в който живеят кметът и няколко от заместниците му. Там, вярно, градинките са окосени. Но на „Марица“ 18 живеещите вече се страхуват да минат покрай тревната площ, защото се сдобиват с кърлежи направо от въздуха.

Пейката едва се вижда в тръните. Да поканим кмета и заместниците му да поседнат за малко

На това място преди години беше единствената детска площадка в района, в който има три 14-етажни и няколко 8-етажни блокове. Вярно че площадката беше скромна, с две стари люлки и една пързалка, но поне бившият концесионер по чистотата БКС редовно косеше тревата и пръскаше против кърлежи, така че децата имаха място за игри. Сега можем да поканим кмета и заместниците му да си доведат внуците и да се порадват на това, което осигуряват за своите съграждани..

Още един пример от „Владайско въстание“ 20. Старо игрище пред жилищен блок, толкова обрасло с храсти и дървета, че вече е опасно за децата. „Растенията вече са влезли вътре в игрището и децата, като играят футбол, направо си изваждат очите“, казва майка на малко дете от блока. Жената обяснява, че живее тук от 4 години и през това време нито веднъж не са дошли хора от общината да огледат и ремонтират игрището, или да окосят храсталаците край него. „Само ние си правим почистване. В неделя отново се организирахме със съседите, защото всички сме възмутени от бездействието на общината, а времето се стопли, децата играят навън и може да стане някой нещастен случай“, казва жителката на квартала. Нейни съседи допълват, че по принцип пред блока им е „лунен пейзаж“, защото асфалтът не е пипан от построяването на блока през 70-те години.

Клоните около игрището, които по принцип трябваше да изчистят общинските предприятия

След като почистили тръните и клоните около игрището, хората обаче са още по-стреснати от гледката – оказва се, че оградата около терена е също толкова опасна. „Като орязахме клоните се видя, че гредите, които поддържат мрежата, вече са опасно наклонени и не се знае кога ще паднат и ще ударят някое дете“, казват живеещи в блока. Хората специално ни изпратиха снимки, за да покажем как се „поддържат“ игрищата в Шумен.

Железните стълбове са наклонени опасно и могат да паднат върху децата

„Общината трябва да обърне внимание на това игрище и да го ремонтира. Защото това, което ние правим, е да кърпим положението, но тук трябва да се направи по-сериозен ремонт, за да е безопасно за децата“, казват родителите от блока.

Хората от блока почистват игрището

А ние очакваме да видим кога община Шумен ще се сети за всичките си граждани. Напомняме, че бюджетът на общината тази година е над 103 милиона лева, от които за строителство, екология и озеленяване са предвидени над 27 милиона лева. Така че кметската администрация няма как да се оправдава с липса на пари, пък и с дъждовете не може да се оправдава до безкрайност. Вярно е, че доста хора около кмета са в пенсионна възраст и вероятно с нетърпение чакат края на мандата, за да си отдъхнат от тежките общински дела, но да бъдат така добри да свършат и работата, за която получават заплати, разпределят обществени поръчки и назначават немалко свои кадри…

Дияна Желязкова