Проверки на ловно-рибарските магазини, обектите за продажба на пиротехнически изделия и складовете за взривни вещества започна полицията в Търговище.  Специализираната операция е с цел осъществяване на активен контрол върху съхранението на ловно и огнестрелно оръжие и за спазване на нормативно установените изисквания за боравене с пиротехника, обявиха от пресцентъра на областната дирекция на МВР.

Акцията ще продължи до края на декември. Системно ще се извършват проверки в обекти, притежаващи лиценз за търговия с пиротехнически изделия, на лица, притежаващи разрешителни за носене, съхранение и употреба на бойно и ловно оръжие, на складове за взривни вещества и ловно-рибарски магазини.  Особено внимание ще се обръща на спазването на нормативните изисквания за съхранение и търговия с оръжия, боеприпаси и взривни вещества, както и недопускане продажбата на пиротехнически изделия на лица под определената в закона възраст. От полицията напомнят, че е забранена продажбата на фойерверки от категория 1 – бенгалски огън, конфети и др. на лица под 12-годишна възраст, от категория 2 – на лица под 16-годишна възраст; и от категория 3 – на лица под 18-годишна възраст.

Всяко пиротехническо изделие следва да има инструкция за употребата му на български език.  Забранена е продажбата на видимо повредени пиротехнически изделия или на такива в разкъсана или неоригинална опаковка, както и без обозначение на произхода им.  Забранена е употребата на пиротехнически изделия в превозни средства и в близост до леснозапалими материали, както и в районите на здравни и лечебни заведения, учебни заведения, социални домове, храмове и манастири, и други места, където са събрани много хора. В случай на неспазване на тези разпоредби, нарушителите ще бъдат санкционирани по наредбите за опазване на обществения ред в общините на област Търговище.

В никакъв случай не трябва да се използва огнестрелно оръжие с увеселителна цел, тъй като това създава съвсем реална опасност от нещастни случаи, които да помрачат празничния дух и настроение, предупреждават са от полицията.