Кукери от с. Габарево. Тук карнавалните маски се предават по наследство, а кукерската група има 50-годишна история. Снимка Павел Павлов

На Сирни Заговезни казанлъшкото село Габарево става царство на кукерите. Тук кукерските игри са изключително популярни, а местната карнавална група има 50-годишна история. Обичаят, маските и звънците се предават по наследство, като всяка фамилия се стреми да бъде най-зрелищна и атрактивна.

Най-малките участници в кукерската група на с. Габарево. Снимка Павел Павлов

Кукерите в Габарево се наричат „старци“. Месеци преди Сирни заговезни семействата на старците започват да се готвят за ритуала. Всички си преглеждат маските и хлопките, изваждат дървената сабя, на която казват „калъчка“, а жените осигуряват разноцветни кърпички, които се връзват по ръцете и маските.

Към групата на старците се включват различни герои: булка, младоженец, девер, циганин, доктор, поп, камилар, че даже и камила. А запазената марка на габаревските старци е черешовото топче, което гърми на площада на всеки празник.

Запазена марка на кукерите от Габарево е черешовото топче. Снимка Павел Павлов

Групата на кукерите от Габарево вече е популярна в цялата страна

Кукерските игри се празнуват в България в края на февруари. Обичаят е свързан с вярата, че кукерската маска и ритуалите осигуряват плодородие и изобилие. Освен това игрите имат за цел да прогонят лошите сили, злите духове и всичко негативно, събрано през зимата.

Атрактивни герои обикалят селото на Сирни Заговезни. Снимки Павел Павлов

При кукерските игри главни действащи лица са мъжете. Четата обикаля из цялото село и спира при всяка къща. Кукерът се търкаля, момата мете с метлата, а докторът преглежда стопанката. Стопанките ги черпят богато с наденици, сланина, хляб и др. След като обиколят цялото село, кукерите се връщат на мегдана, където орат и сеят за плодородие и за изгонване на злите духове. След края на ритуала всички участници се събират, гощават се със събраните подаръци и се веселят.

Кукерският обичай води началото си още от тракийската култура, когато в него са били включени ритуали за плодородие. Според редица антични автори, кукерите са играли по нашите зами още в края на първото хилядолетие преди Христа.

 

 

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име