Втора седмица масово се изсичат 40-годишните борови гори в местността „Малеката“ между Велики Преслав и Върбица. Пътят през тесния планински проход буквално е ограден от хиляди трупи, които чакат да бъдат извозени.
Сечта се налага, тъй като иглолистните гори в района са заразени от паразитни гъби, които разяждат корените на дърветата, обясниха от регионалната дирекция по горите /РДГ/ в Шумен. Заболяването е обхванало огромна територия от повече от 100 дка и за съжаление, всички дървета ще бъдат изсечени, за да се предотврати появата на други вредители.
Боровите гори край Велики Преслав боледуват повече от 6 години, обясниха от РДГ. Горските са се опитали да спрат заразата чрез санитарна сеч на болните дървета, но процесът на съхнене продължава. Затова решението е иглолистната гора да бъде изсечена и на нейно място да се залесят широколистни дървета.
Още преди две години горските служители алармираха, че боровите гори масово съхнат в цялата страна. След направените проучвания се установи, че причините са комплексни – промяната в климата и засушаването са подпомогнали разпространението на патогенните гъби по боровите дървета. Тогава експертите установиха, че страдат иглолистните гори, които са на по-ниска височина – под 1000 метра, докато дърветата на по-голяма височина не са засегнати.

Проблемът със съхненето на боровете започна още от 2005 г. и първоначално процесът беше забелязан в Южна България. Няколко години по-късно заболяването обхвана и Северна България. В момента почти всички гори, където има иглолистни насаждения над 30 години, са засегнати, обясняват експертите от горските стопанства.
На мястото на изсечените 40-годишни борове край Преслав се залесяват широколистни дървета и специалистите се надяват, че гората ще се възстанови по естествен път.
В района има още едно огнище на заболяване, отново на иглолистни гори. Площ от около 10 дка борова гора край Върбица е нападната от върхов корояд. Заразената гора трябва да бъде напълно изсечена, а дървесината трябва да се изгори, за да се предотврати разпространението на вредителите, обясниха от РДГ – Шумен.