В ТЕЛК се разиграва поредната драма: от 23 май експертните лекарски комисии почти напълно са преустановили работа, никой не знае колко инвалиди ще останат без освидетелстване и без пенсии, никой не казва кога ще се реши проблемът, пациенти и лекари са в шок, обаче в здравното министерство са оптимисти – не виждали място за притеснение. А, да, и типично по български няма виновни.
Хаосът настъпи, след като Върховният административен съд отмени методиката за работа на ТЕЛК с решение от 11 май. Оказа се, че съдебното решение изобщо не е изненадващо, напротив – в здравното министерство са знаели, че методиката е приета незаконно и ще падне в съда. Но вместо да изготви нова наредба, екипът на любимеца на властта д-р Петър Москов даже не предупреди за задаващата се опасност. Едва при служебния здравен министър проблемът беше изваден на бял свят и спешно започна да се подготвя нов регламент.
Междувременно обаче бомбата гръмна и от 23 май всички ТЕЛК-ове са почти парализирани. Комисиите нямат право да издават решения за намалена трудоспособност или за вид и степен на увреждания. Това означава, че всички хора, на които им предстои освидетелстване и съответно пенсия за инвалидност, ще останат без пенсия. Възникна и друг казус: лекарите се чудят дали решенията на ТЕЛК, приети след 11 май, са законни. Става въпрос за стотици случаи в цялата страна.

Д-р Валентина Манолова е председател на ТЕЛК – Шумен, невролог, доказан професионалист с опит, но е също толкова объркана, колкото и своите пациенти. Изобщо не знаем какво се случва, признава лекарката. Първия ден от хаоса тя изкарва, въоръжена с два мобилни телефона и лаптоп. През цялото време си звънят с колегите от страната и се питат как да работят.
А възможностите не са много. Сега лекарските комисии могат само да удължават болничните на тежко болни хора, да издават решения за отпускане на помощни средства за инвалиди и да дават становища на работодатели. Така ще работим, докато не бъде публикувана нова методика или не бъде спуснато някакво указание от министерството, обяснява д-р Манолова.
Най-лошото е, че заради хаоса, предизвикан от чиновници, ще пострадат най-беззащитните пациенти. Всички ще бъдат засегнати – болните деца, хората , които чакат по списъци, инвалидите, които подават документи за първи път, пациентите с влошено състояние. На практика се блокира 80 процента от нашата работа, казва председателката на ТЕЛК – Шумен.
Вчера през комисията минаха 30 души, но лекарите издадоха само 2 /две!/ решения. Останалите 28 пациенти с различна степен на инвалидност бяха върнати за нов преглед, когато се решат нормативните неуредици. А ТЕЛК – Шумен има насрочени заседания до последната седмица на юли и освен редовно записаните, ще трябва да вмества в графика и върнатите хора. Така че хаосът сега започва.
А иначе реформа в ТЕЛК отдавна трябваше да има. С това са съгласни и лекари, и пациенти. Но това, което се случва сега, не е реформа. Хората с увреждания подозират, че управниците просто търсят начини да орежат инвалидните пенсии. А лекарите буквално се вбесяват, когато чуят за фалшиви експертизи. Обидно ми е, когато някой чиновник започне да обвинява, че се увеличавали инвалидните пенсии, заявява д-р Манолова и посочва: Вижте колко са се увеличили инсултите, инфарктите, онкоболните! Ние сме на първите места в Европа по смъртност, а за това не са виновни хората с инвалидните пенсии!
Докато ТЕЛК-овете се чудят как ще работят, от здравното министерство обещават да търсят спешно решение на проблема. Вчера, обаче, национални медии цитираха същото министерство бодряшки да обяснява, че нямало място за притеснения. А това създава много силни притеснения доколко компетентни са хората във въпросното ведомство и кога ще намерят решение на проблема.