Единственият в Шумен регионален всекидневник „Шуменска заря“, вестник със 73-годишна история, който до преди 3 години беше най-влиятелната медия в областта, сега едва се размина с опасността да изгуби патента си в полза на частно лице. Собствеността и издателските права на вестника принадлежат на кооперация, създадена преди 25 години, в която обаче в момента се водят тежки и продължителни съдебни дела.
И докато някои от съдружниците в кооперацията добросъвестно чакат решенията на съда, други явно се опитват да осребрят в лична полза малкото останали активи на вестника. След драстичния спад в тиража и в рекламните приходи на изданието през последните 3 години, в публичното пространство все по-често се говори, че медията е пред фалит. Това, впрочем, не се крие и от работещи във вестника, които след 2014 г. имат проблеми с навременното изплащане на заплатите и на осигуровките. И то след като от изданието бяха освободени половината от работещите там до 2014 г. С финансовите проблеми на вестника се занимаваха /може и още да се занимават/ дори официални управленски институции, които били помолени „да спасяват положението“.
Какво е сега финансовото състояние на „Шуменска заря“, не знаят дори членовете на кооперацията, защото новото ръководство крие тази информация и за да получат най-елементарни данни, съдружниците са принудени да водят съдебни дела. Според запознати обаче, загубите се увеличават, а материалните активи на изданието се обезценяват. И в тази ситуация най-ценният актив на всекидневника са оказва неговото име, патентовано преди 20 години като търговска марка ШУМЕНСКА ЗАРЯ.
Борбата за търговската марка
До 18 април 2017 г. председателят на Кооперация „Шуменска заря“ Пламен Георгиев беше длъжен да пререгистрира търговската марка ШУМЕНСКА ЗАРЯ в Патентното ведомство, тъй като на тази дата изтичаше защитата на името /то се пререгистрира на всеки 10 години, б.р./. По този повод член-кооператорите и учредители на Кооперация „Шуменска заря“ Дияна Желязкова и Зора Василева с писмо от 13.04.2017 г., адресирано до Общото събрание, до председателя и до Управителния съвет на кооперацията напомнят, че изтича законно установената защита на марката ШУМЕНСКА ЗАРЯ и задължените лица следва да предприемат всички необходими действия за запазване на наименованието в полза на Кооперация „Шуменска заря“.
Вместо да получат отговор, учредителите на кооперацията три седмици по-късно научават с изумление, че пред Патентното ведомство е направена заявка търговската марка ШУМЕНСКА ЗАРЯ да бъде регистрирана в полза на частната фирма „За Шумен“ ЕООД.

Жената на Пламен Георгиев иска да вземе марката ШУМЕНСКА ЗАРЯ
Става ясно, че новият председател на „Шуменска заря“ Пламен Георгиев не е предприел необходимите действия и не е подал документи за пререгистрация на марката в полза на нейния законен собственик и ползвател – кооперацията. Вместо това пред Патентното ведомство е направена заявка търговската марка ШУМЕНСКА ЗАРЯ да се регистрира в полза на фирмата „За Шумен“ ЕООД, ЕИК 204463827, със седалище и адрес на управление гр. Шумен, ул. „Петра” N 23, еднолична собственост на Mилена Андреева Георгиева, КОЯТО Е СЪПРУГА НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КООПЕРАЦИЯ „ШУМЕНСКА ЗАРЯ“ ПЛАМЕН ГЕОРГИЕВ ЙОРДАНОВ. Заявката пред Патентното ведомство на РБ е подадена на 12.04.2017 г., т. е. шест дни преди да изтече законно установената защита на марката, а самата фирма „За Шумен“ е създадена само два месеца по-рано.

„Считаме, че тези действия са предварително уговорени между Пламен Георгиев Йорданов и неговата съпруга Милена Андреева Георгиева. Това е явен и безпрецедентен опит да се придобие търговската марка ШУМЕНСКА ЗАРЯ, тъй като Общото събрание на Кооперация „Шуменска заря“ никога не е обсъждало и не е вземало решение за отказване от вече регистрираната и утвърдена марка и за прехвърлянето й в полза на частно лице“ – това пишат в своята жалба, адресирана до Президента на Република България, до Главния прокурор на Република България, до Омбудсмана на Република България, до Патентното ведомство на Република България и до медиите седем учредители и член-кооператори на Кооперация „Шуменска заря“. Те припомнят, че кооперацията е издател на вестник „Шуменска заря“, а също заявител, притежател и ползвател на регистрираната пред Патентното ведомство търговска марка ШУМЕНСКА ЗАРЯ.

Съдебните битки в Шуменска заря
В Кооперация „Шуменска заря“ от три години се водят съдебни спорове, провокирани от незаконосъобразни действия на новия председател Пламен Георгиев , който отказва да признае правата на учредителите и на част от член-кооператорите. Самият Пламен Георгиев и съдружниците, които го подкрепят в момента, не са сред създателите на кооперацията.
След демократичните промени вестникът беше изоставен от дотогавашния му издател в лицето на държавата. За да бъде спасено и продължено изданието, 10 журналисти от Шумен учредиха кооперация „Шуменска заря“, чиято единствена дейност и досега е издаването на едноименния всекидневник. През 1992 г. кооперация „Шуменска заря“ беше създадена от Йордан Йорданов, Дияна Желязкова, Зора Василева, Боньо Бонев, Светлин Костадинов, Радослав Гайдов, Виолета Кънчева, Мерианка Тотева, Стела Янкова и Илко Раев и това е регистрирано в съда. Тези хора изградиха от нулата сегашната кооперация „Шуменска заря“, към чиито патенти и имоти днес се проявяват такива апетити.
Преди 3 години в „Шуменска заря“ беше сменено ръководството и новият председател отказа да признае участието на учредителите. За да защити законните си права, както и правата на своите колеги, един от създателите на кооперацията – Дияна Желязкова, заведе съдебни дела и ги спечели на три съдебни инстанции. Според решението на ВКС от декември 2016 г. Дияна Желязкова е законен член на кооперация „Шуменска заря“ още от нейното създаване. Това се отнася и за всички други учредители на кооперацията, които Пламен Георгиев отказва да признае.
Междувременно под негово въздействие и с документи с невярно съдържание бяха свикани и проведени Общи събрания в кооперацията, на които малцинство от член-кооператори, подкрепящи Пламен Георгиев, започнаха да подменят членствения състав на общото събрание, за да се промени съотношението на силите. В тази връзка по преписка с вх. N 2382/2016 г. по опис на Шуменската районна прокуратура е образувано досъдебно производство относно престъпни посегателства срещу членствени права на член-кооператори.
Част от учредителите на „Шуменска заря“ бяха изключени без тяхно знание, а други законни членове на кооперацията изобщо не бяха уведомявани за събранията. Всеки, който е преживял приватизацията през 90-те, познава тези похвати и помни как се преразпределяха акции, как се подменяше състава на гласуващите и как в крайна сметка заводите се оказаха собственост на шепа хора, докато работниците останаха само с хартийки в ръце. Вижда се, че схемата работи и днес.
В крайна сметка се оказа, че докато част от член-кооператорите водят продължителни съдебни дела за защита на своите права и правата на кооперацията, Пламен Георгиев и съпругата му Милена Андреева Георгиева действат за придобиване на търговската марка ШУМЕНСКА ЗАРЯ.

Учредителите отново защитиха кооперацията
Този път обаче учредителите успяха да защитят кооперацията, след като установиха, че има опасност за патента на вестника. В защита на правата на всички член-кооператори и на правата на Кооперация „Шуменска заря“, учредителите излъчиха за свой представител Дияна Желязкова. Тя беше ангажирана да внесе жалбата им в съответните институции, както и да действа пред Патентното ведомство за продължаване на регистрацията на марката ШУМЕНСКА ЗАРЯ.
На 11 май Дияна Желязкова внесе в Патентното ведомство искане за подновяване на марката ШУМЕНСКА ЗАРЯ в полза на кооперацията . За целта бяха платени държавната такса и адвокатско възнаграждение за адвокат, упълномощен ПИС по марката, като плащанията са извършени с лични средства на Дияна Желязкова в полза на Кооперация „Шуменска заря“. По този начин учредителите на „Шуменска заря“ запазиха патента на регионалния всекидневник. В сайта на Патентното ведомство вече е обявено, че марката ШУМЕНСКА ЗАРЯ е защитена до 2027 г. в полза на едноименната кооперация.
Това обаче не означава, че няма да бъдат направени нови опити за промяна в собствеността на „Шуменска заря“, предупреждават юристите. И понеже става въпрос за лични интереси, с основание може да се очаква вестникът да бъде използван като медийна бухалка от тези, в чиито ръце се намира в момента, за саморазправа с „враговете“ – както там наричат учредителите на кооперацията. А най-жалкото е, че всичко това води към един логичен, очакван и почти неизбежен край на 73-годишното издание на Шумен. Което се случва пред нашите широко отворени очи…
Четете сайта radian.bg , за да следите развитието на скандала