Бившият собственик на шуменската „Родопа“ Марио Николов и подсъдимите с него по второто от делата по аферата „САПАРД“ са били оправдани от Специализирания наказателен съд. Това съобщи на 9 юни сайтът „Правен свят“ след проверка в системата на спецсъда. Съставът с председател Мария Кавракова е прочел оправдателните присъди на 30 май. Освен Николов, на първата инстанция са оправдани и съпругата му Марияна, Иван Иванов, Радмил Петров, Валентин Ангелов, Ана Шаркова, Лазарина Георгиева и Петя Хаджииванова.
Припомняме, че преди 9 години прокуратурата ги обвини като организирана престъпна група, която е източила 7.5 млн. евро по програмата САПАРД чрез документни престъпления. Основна теза на обвинението беше, че 6 фирми, свързвани с Марио Николов и Людмил Стойков, са били създадени с цел да кандидатстват по програма САПАРД за закупуване на месопреработвателни машини. След това Николов с представители на швейцарски и германски фирми извършил множество сделки с цел изкуствено завишаване на цените на машините, които се връщали в България и трябвало да бъдат субсидирани от САПАРД. Ставало дума за износ на стари машини от България, след което били рециклирани и отново внесени в България, но представени за нови. Разследването на казуса започна през 2007 г. след сигнал на ОЛАФ.

Делото започна преди 9 години, когато беше внесено в Софийския градски съд. През 2010 г. обвиняемите получиха тежки осъдителни присъди, като Марио Николов беше осъден на 12 години затвор. През 2012 г. обаче Софийският апелативен съд отмени присъдите и върна делото на прокуратурата, а от държавното обвинение го внесоха отново, но вече в спецсъда. Междувременно делото беше разделено.
Въпреки че беше сред наблюдаваните от Брюксел процеси, делото за източването на 7,5 милиона евро повече от година не можеше дори да тръгне в спецсъда заради нередовно призоваване на подсъдимите, неполучени навреме преписи от обвинителния акт и поискан отвод на съдията.
Подобна съдба имаше и първото дело по САПАРД за изпирането на парите, по което подсъдим беше и Людмил Стойков. То започна на първа инстанция с тежки осъдителни присъди, но Софийският апелативен съд оправда всички подсъдими. Стигна се до възобновяване, но в края на миналата година Върховният касационен съд оправда окончателно всички подсъдими, припомнят от „Правен свят“.
Още през 2012 г. генералният директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер изрази тревога от развитието на делото срещу Марио Николов за злоупотреба със средства по САПАРД. Или в Германия, или в България съдебните резултати по аферата „САПАРД“ са нечестни, заяви Кеслер след среща с премиера Б. Борисов и тогавашния вътрешен министър Ц. Цветанов. В тази връзка директорът на ОЛАФ напомни, че по същия случай в Германия вече има осъдителни присъди.

„Случаят е показателен за българската съдебна система и трябва да се разбере как е възможно при едни и същи доказателства едни лица в една държава да са осъдени, а в друга държава да има оправдателни присъди. Трябва да видим дали това е проблем на законодателството, или има липси в разследването в едната държава, или пък има проблем с капацитета на съдебната система“, коментира тогава шефът на ОЛАФ. Пет години по-късно нищо не се е променило.
След оправдателните присъди от 30 май, Специализираната прокуратура вече е подала протест пред Апелативния специализиран наказателен съд, съобщава „Правен свят“.