
Българските лекари ще бъдат принудени да пристъпят към протестни действия, ако продължава бездействието от страна на отговорните институции пред дълбоките проблеми в здравеопазването. Това заяви в специална декларация Българският лекарски съюз /БЛС/, който свика в края на седмицата извънредно заседание на Управителния съвет и Националния съвет на съсловната организация във Велико Търново с участието на представители на 28-те колегии от страната. Медиците посочиха три основни проблема, които спешно трябва да бъдат решени.
Първият е хроничното недофинансиране на системата при непрекъснато нарастващ основен пакет здравни дейности. Това води до натрупан дефицит в бюджета на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ и невъзможност лекарите да изпълняват качествено дейностите в обем, отговарящ на реалните потребности на пациентите. Липсата на реално остойностяване на медицинските дейности и незаплащането на извършените услуги генерира дългове на лечебните заведения. Това поражда неудовлетвореност на работещите в здравеопазването и е причина за миграцията на медицински специалисти, пациентите губят доверие в системата и често проявяват агресивно отношение към медицинското съсловие.
Като втори проблем лекарите посочиха системните нарушения на договорените условия в Националния рамков договор 2017 от страна на НЗОК, изразяващи се в реализиране на икономии от касата при разпределение на бюджетите в болнична и извънболнична помощ и опит за подмяна на условията в НРД чрез едностранно издадени и несъгласувани с БЛС указания към регионалните здравни каси. Третият проблем са непълнотите и противоречията на нормативни актове с еднакъв ранг, регламентиращи медицинска дейност, който според лекарите утежнява допълнително системата на здравеопазване.
За справяне с проблемите, лекарите предлагат конкретни мерки, които включват актуализация на бюджета на НЗОК за 2017; придържане към средните европейски стойности на разходите за здраве в размер на 6,9 % от БВП на страната; обособяване на отделна сметка на НЗОК, по която да постъпват средствата от здравноосигурителни вноски; изчистване на дефицити в бюджета на НЗОК от предходни години и обективно планиране на разходите за следващи години; остойностяване на медицинските услуги; въвеждане на мораториум за разкриване на нови лечебни заведения за СИМП и болнична помощ за определен срок; въвеждане система за мониторинг и стимулиране на качеството и др.
В декларацията на БЛС се подчертава, че изложените проблеми и мерките за решаването им е трябвало да бъдат представени от председателя на БЛС и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи на 9 юни пред 44-то Народно събрание в пленарна зала. Депутатите обаче са отказали да чуят гласа на съсловието. Лекарският съюз призовава всички отговорни институции и обществото да подкрепят предложените мерки за решение на съществуващите проблеми, за да се предотврати приближаващата катастрофа в здравеопазването и да се запази здравето на нацията.