Областният управител на Шумен проф. Стефан Желев представи двамата си заместници и ресорите, за които ще отговарят, по време на заседание на областния съвет за развитие с участието на кметовете на 10-те общини от региона. И областният, и заместниците му са активисти на ГЕРБ и кандидат-депутати от последните парламентарни избори през март.
Заместник-областният управител Петко Шаренков заемаше този пост и преди изборите и има опит на тази длъжност. Сега той е натоварен да отговаря за дейностите по сигурността и отбраната, защитата на населението, както и да координира работите в областта на туризма, земеделието, многопрофилната болница за активно лечение, горския сектор, ВиК и Напоителни системи. Шаренков ще отговаря и за областните транспортни схеми.
Петко Шаренков е завършил военното училище в Шумен и в кариерата си като офицер от българската армия е бил командир на курсантски взвод и на батарея. По-късно става преподавател във военното училище и работи като експерт в службата по логистично осигуряване, преди да бъде назначен в областната администрация през 2014 г.
Вторият заместник-областен управител Ширин Вели е натоварена да отговаря за етническите и демографските въпроси. Освен това тя ще координира работата със социалните служби и бюрата по труда, НОИ, РЗИ, ТЕЛК, дирекцията по безопасност на храните, синдикатите и статистиката. Г-жа Вели също така ще отговаря за вероизповеданията и за комисията за защита на потребителите.
Ширин Вели е възпитаник на Шуменския университет, със специалност „Информатика“. Преди да бъде назначена в областната администрация е работила в частна фирма. Снаха е на николакозлевския кмет Ешреф Реджеб.
На заседанието на областния съвет, кметовете представиха най-големите си проблеми и приоритетите, по които ще работят през 2017 г. В опит да се закърпи финансовото състояние на областната болница, кметът на Шумен Любомир Христов постави въпроса за съфинансиране от страна на по-малките общини от региона.
Община Шумен всяка година отделя от собствения си бюджет по 100 000 лв. за многопрофилната болница, но по-малките общини не дават нищо за лечебното заведение. Любомир Христов представи справка за броя на лекуваните пациенти от тези общини и поиска те също да дават средства за болницата според акционерното си участие. Според справката, малките общини трябва да внасят между 7 000 лв. и 18 000 лв. годишно в областната болница, като лечебното заведение ще получи общо още 100 000 лв.
Само кметът на Хитрино Нуридин Исмаил обаче изрази готовност да постави въпроса пред общинския съвет и да намери исканите средства. О станалите общински кметове заявиха, че нямат предвидени такива пари в бюджетите си и не могат да ги намерят тази година. Но обещаха да помислят, евентуално…