Ако трябва да обобщим с две думи посещението на премиера Бойко Борисов в Турция, то новината е, че няма новина! – така коментира последната визита на българския министър-председател в Турция журналистът Тайфур Хюсеин. Ето какво каза той в интервю за сайта radian.bg
– Защо смятате, че няма новини от посещението на Бойко Борисов в Турция? Там се говори по много и важни теми.
– Така е, говори се, но няма новина. След срещите на премиера Бойко Борисов с турския президент Реждеб Ердоган и с турския му колега Бинали Йълдъръм отново бяха потвърдени добрите отношения, които бяха формирани още при предишния кабинет на Борисов. Но това не е новина.
Има, разбира се, важни акценти. Първият е, че не беше обсъждан въпроса за напрежението между двете страни, което се нагнети преди парламентарните избори през март. Спомняте си, че тогава президентът Радев и служебният премиер Герджиков открито заговориха на напрежение межда България и Турция и това се случваше за пръв път след 1989 г. Сега тази тема не беше коментирана.
Показателен, според мен, е и фактът, че нямаше изявления от турска страна след срещата между Бойко Борисов, Ердоган и Йълдъръм. По принцип турските журналисти смятат премиера Йълдъръм за човек, който изпълнява нарежданията на истинския лидер на Турция – Ердоган. Така че на срещата имаше едно препотвърждаване на добрите отношения между България и Турция, но не се разбра какво мисли самият Ердоган, защото нямаше негови официални изявления.
– Един от основните въпроси, който е обсъждан на срещата, е за преговорите на ЕС с Турция. Българският премиер обяви, че ще настоява за нормализиране на отношенията на Евросъюза с Турция. Смятате ли, че България трябва да предприеме по-активни действия по време на председателството си след 1 януари?
– На всички европейски лидери им стана ясно, че преговори с Турция за присъединяване към ЕС са почти невъзможни. Поне в близко време това не е възможно най-вече заради президента Ердоган. Видяхме каква беше неговата реакция след референдума в Турция и няма да е изненада, ако продължат да говорят по същия начин много остро срещу ЕС и европейските лидери.
Но в момента наистина има нужда от нормализиране на отношенията между ЕС и Турция, защото двете страни имат взаимна изгода от това. Това, обаче, не значи започване на преговори. Нормализирането на отношенията е съвсем реална стъпка и мисля, че турските управляващи се целят най-вече в това, особено към нормализация в икономическите отношения. Въпреки показателите, които се оповестяват, Турция не е в блестящо икономическо положение, така че нормализацията е повече от необходима за самата Турция. И президентът Ердоган е длъжен да направи стъпка в тази посока.
Друг е въпросът доколко това е възможно да стане чрез посредничеството на българския премиер. България безспорно трябва да има добри отношения със съседа си и според мен, може да бъде медиатор между Турция и ЕС, но не може да бъде посредник. Немислимо е на този етап, а и в бъдеще, ние да сме посредник между Ердоган и Меркел. Ердоган преди няколко месеца открито обвиняваше Германия и Холандия в нацизъм, затова е невъзможно този спор, тези отношения между двете големи страни да се решават от посредник. Пък и това няма да е от полза за нашата страна.
– Трябва ли да се опасяваме, че Турция може да използва бежанците като коз срещу ЕС, каквото беше мнението досега?
– Бойко Борисов нееднократно е хвалил турските управляващи, че благодарение на тях над 3 милиона бежанци стоят в Турция. И това е така, но друг е въпросът дали изобщо в бъдеще те биха използвали бежанците като коз срещу ЕС. Самият Ердоган няма интерес бежанците да напуснат Турция и предстои те да получат турско гражданство. Така че в близко бъдеще те са потенциал за самата Турция. Това са 3 милиона гласоподаватели, които могат да решат всякакви избори…
Оти да има, като е посещение на лични начелкапела? За договаряне на следващите поръчки на Мапа Дженгиз холдинг!