Три години, три месеца и 15 дни след обявяването на „Топлофикация – Шумен“ в несъстоятелност, шуменските общински съветници ще обсъждат изпълнението на приватизационния договор. Той беше сключен на 31 януари 2014 г. с „Електроснабдяване“ ЕООД за прехвърляне на собствеността на 100% от капитала на шуменския ТЕЦ. На 11 март 2014 г. в Търговския регистър бе вписан новият борд на директорите на „Топлофикация – Шумен“ ЕАД, начело с изпълнителния директор и председател на съвета на директорите инж. Димитър Димитров.
Само че новият собственик изобщо не успя да заработи, защото, както се оказа, успоредно с приватизацията е вървяла и процедура за обявяване на „Топлофикация – Шумен“ ЕАД в несъстоятелност. Тя стана факт на 13 март 2014 г., т. е. само два дни след вписването на новия борд на директорите на ТЕЦ-а. След прекратяването дейността на дружеството, не беше възможно да се изпълняват клаузите на приватизационния договор.

Според едноличния собственик на капитала на „Топлофикация – Шумен“ ЕАД инж. Димитър Димитров, представената пред основния кредитор на дружеството „Булгаргаз“ ЕАД оздравителна програма е предвиждала възстановяването на топлоподаване към абонатите още от сезон 2014/2015 г., привличането и обслужването на нови абонати като с постъпленията ритмично да се погасяват и част от задълженията на шуменското дружество към „Булгаргаз“. Но нищо от това не се случи заради ликвидацията на дружеството.
„В основата на оздравителната програма беше залегнал принципът, че във връзка с реиндустриализацията на България производствените мощности следва да работят, а не да се ликвидират“, обяснява инж. Димитър Димитров идеята си за постепенното възстановяване на работата на ТЕЦ – Шумен, която беше стопирана на 13 март 2014 г. с обявяването в несъстоятелност на дружеството.
В четвъртък, 29 юни, общинските съветници трябва да решат дали да подкрепят предложението, че поради обективната невъзможност за изпълнение на договора за продажба от „Топлофикация – Шумен“ не трябва да се търсят санкции и купувачът да не носи отговорност за това. Противното не би имало нито юридическо, нито икономическо основание. А за жителите на Шумен, които продължават да дишат мръсен въздух пред зимата, засега остава неизяснен въпросът: кой и защо попречи да се изпълни приватизационният договор за ТЕЦ-а и да се даде шанс за възстановяване на топлоподаването в града.