Министерството на здравеопазването изготви доклад за текущото финансово състояние на държавните и общинските болници, в който анализира основните икономически показатели на база отчетите в периода 2014-2016 година.  Документът беше изпратен до здравната комисия на Народното събрание и прочетен на работно съвещание на директорите на лечебните заведения за болнична помощ.

Съгласно Търговския закон, болниците – търговски дружества с над 50 процента държавно участие в капитала, са разделени условно в четири групи.  В първата са болниците без загуби и с печалба, като специализираните и университетски болници в Плевен, Балчик, Троян, Монтана и др.  Във втората група  са болниците, които отчитат отрицателен общ финансов резултат, който не надвишава половината от записания капитал на дружеството.  Такива са областните болници в Добрич, Силистра, Търговище, Габрово; университетските „Света Екатерина-софия, „Света Марина” – Варна,  „Свети Георги” – Пловдив и др.

В третата група са болниците, чийто капитал е паднал  под размера на вписания, а размерът на загубата е надхвърлил 50 процента от вписания капитал в дружеството.  Това са 16 болници в страната, които ще бъдат подложени на индивидуален мониторинг по отношение на финансовите показатели и дисциплина.  Шуменската болница попада именно в тази група, заедно с областните болници на Русе, Хасково, Благоевград и др.   Състоянието на тези здравни заведения се отчита като относително стабилно в сравнение с последната, четвърта група болници, за които се изискват по-сериозни мерки и прилагане на индивидуален подход.   Това са 14 големи лечебни заведения, сред които и „Пирогов” ЕАД.

Работна среща на здравния министър с директорите на болници.

В анализа за рентабилност шуменската многопрофилна болница е в групата, в която няма възможност получените приходи да покриват извършените разходи. Тези здравни заведения генерират отрицателен финансов резултат и за тях следва да се приложат оздравителни програми.   Това са общо 26 болници – увиниверситетски , специализирани и областни.

Към 31 декември 2016 г.  задълженията на държавните и общинските болници са в размер на 509 милиона лева, от които просрочените са 192 милиона лева.  В сравнение с 2015 г.  дълговете са скочили с 9 процента.  За заплати и осигуровки болниците харчат 51 процента от приходите си, за медикаменти и консумативи – 35 процента, за стопански разходи – 10 процента, за други разходи – 4 процента.

През миналата година средната работна заплата в областните болници у нас е била 983 лв., в университетските болници – 1152 лв, в специализираните болници за рехабилитация – 911 лв. Средният разход на преминал болен в областните болници през миналата година е 872 лв., а в университетските – 1329 лв.

Коментари

коментар

1 коментар

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук