Дружеството, което ще проектира и строи 16.3 км от автомагистрала „Хемус“ – участъкът между пътните възли „Белокопитово“ и „Буховци“ в посока Търговище, вече е избрано. Това съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Класираният на първо място кандидат е ДЗЗД „Хемус 16320“. В него участват: „Инфра Експерт“ ЕООД, „Пътинженерингстрой-Т“ ЕАД, „Автомагистрали – Черно Море“ АД и „Трансконсулт-22 ООД. Предложената цена от дружеството е 119 785 000 лв. без ДДС. Срокът за изпълнение на обществената поръчка е 910 дни. От тях 180 дни са за проектиране, а 730 дни за изграждане на обекта.
Автомагистралната отсечка ще бъде с по две ленти за движение в посока, две ленти за спиране, средна разделителна ивица, водещи ивици и банкети. Предвидено е изграждането на 6 виадукта, на пътен възел „Буховци“ за връзка с третокласния път III-5102 Мировец – Певец, на нова връзка с път I-4 Шумен – Търговище при п. в. „Белокопитово“, на мост и 11 пресичания със селскостопански пътища.
Проектът ще се реализира със средства от републиканския бюджет по програма „Ново строителство“ на АПИ.