Първите находки от Мисионис бяха показани от проф. Николай Овчаров и от археолога Ангел Конаклиев в присъствието на кмета на Търговище д-р Дарин Димитров. Снимки община Търговище

Започна археологическото лято на крепостта Мисионис край Търговище.  От началото на юли стартираха новите разкопки на мястото, а първите находки бяха показани днес от проф. Николай Овчаров и от археолога Ангел Конаклиев в присъствието на кмета на Търговище д-р Дарин Димитров.

Местата, които се проучват в момента, са свързани с отбраната на крепостта при османското нашествие около 1393 година.   „Два са основните периоди на крепостта. Първият е от 5-6 век, по времето на късната римска империя.  Тогава по Преславската планина се изгражда един щит от крепости, които да пазят империята от набезите на варварите.  Вторият период е от 13-14 век, когато това е крепост в рамките на Второто българското царство, с много важната функция да пази пътя Варна-Търновград.  Точно този период около нашествието на османците е обект на проучване в момента“, обясни проф. Николай Овчаров. Той допълни, че тогава крепостта носи името Косово и според написаното от османски хронисти градът дълго време удържал на вражеската обсада и отказвал да се предаде.

Крепостта Мисионис. Снимка община Търговище

При една нова реставрация и консервация Мисионис започва да се показва като един истински обект на културно-историческия туризъм, прогнозира проф. Овчаров, като подчерта, че очаква проучванията да разкрият доста запазени градежи.

Паралелно с новите проучвания на старините започна и процедура за прехвърляне на собствеността на древния град на местната власт.  Това беше поискано от кмета на Търговище д-р Дарин Димитров.  Днес на място при археологическия обект той посочи, че Мисионис попада в обхвата на горска територия и е държавна частна собственост. Това възпрепятства възможностите за кандидатстване по европейски програми и пречи да се развитие потенциала на крепостта и инфраструктурата около нея. Прехвърлянето й на община Търговище ще позволи създаването на план за развитието и популяризирането на древния град.  „Нашата цел е да разработим Мисионис и Търговище да привлича повече туристи за в бъдеще“, подчерта градоначалникът.

Въпреки ограниченията, археологическата дейност не е прекъсвана от 2003 г.   Тя се финансира от бюджета на местната администрация и от бизнесмени.   За тази година от бюджета на община Търговище са предвидени 35 хиляди лева за продължаване на разкопките и проучвания, а още 10 хиляди лева са осигурени от спонсори.

Нина Николова

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име