Двама от четиримата заместник-ректори на шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ са освободени от постовете си на заседание на Академичния съвет на 14 юли.  Това се съобщава в писмо до медиите, подписано от Нина Ивановна. Информацията беше потвърдена днес.

По предложение на ректора на вуза проф. Георги Колев, членовете на Академичния съвет са освободили с тайно гласуване от длъжността им проф. д-р Наталия Витанова – зам.- ректор по учебна дейност и образователни политики и доц. д.п.н. Наталия Павлова  – зам.- ректор по научноизследователска дейност, проектна дейност и международна дейност, в т.ч. институционален ЕРАЗЪМ координатор.

Университетът засега остава с двама заместник-ректори: доц. д-р Константин Константинов – зам.- ректор по кандидат-студентската дейност и доц. д-р Стефка Калева – зам.ректор по акредитация  и поддържане на качеството на обучение.  В следващо заседание на Академичния съвет е възможно да бъде избран нов заместник-ректор на мястото на освободените, но може и техните ресори да бъдат разпределени между доц. Константинов и доц. Калева, прогнозират колегите им.

Мотивът, с който са били освободени другите двама заместник-ректори, е намаленият обем на работа в университета заради орязания брой студенти, които ще бъдат приети през новата учебна година.  Според  университетски преподаватели, обаче, това е само формален повод за отстраняването от длъжност на проф. Витанова и доц. Павлова.

„Това е огромен скандал, днес цялата академична общност беше потресена от това, че бяха изхвърлени най-позорно двама от най-уважаваните преподаватели в университета, които бяха и негови заместник-ректори“, се казва в разпратеното писмо до медиите.  „Много е жалко това, което се случва в университета! Буквално го боледувам!“, коментира ситуацията и един от доайените на шуменския вуз, потвърждавайки информацията, че отстраняването на двамата заместник-ректори е предизвикало скандал в академичните среди.

Според други преподаватели, обаче, съкращаването на двете заместник-ректорски бройки е оправдано на фона на тежката финансова ситуация в университета.  При положение, че студентите намаляват толкова чувствително, има логика да се закрият част от длъжностите, защото там става въпрос за огромни пари, коментира професор от вуза.  Той обясни, че заместник-ректорите получават допълнителни възнаграждения и според неговите изчисления те са около 30 000 лв. годишно.  Има резон да се търси съкращаване на разходите, предполагам, че същия процес ще започне и във факултетите, прогнозира професорът.

Университетските преподаватели се притесняват и за бъдещето на Департамента във Варна, който, според тях, ректорът е решен да закрие, защото не е печеливш.  На този етап бъдещето на целия вуз изглежда доста мрачно, а това е изключително тревожно, защото ако Шумен загуби и университета си, безвъзвратно ще се превърне в един западащ провинциален град,  коментират доайените на висшето учебно заведение.

Очакваме позицията на ректорското ръководство.   

Коментари

коментар

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук