Няма нищо необичайно в освобождаването на двамата заместник-ректори, напротив! Това е само началото на едни болезнени, но крайно наложителни промени, които трябваше да започнат още миналата година! – така ректорът на шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ проф. Георги Колев коментира решението на Академичния съвет да отзове по негово предложение двама от четиримата заместник-ректори на вуза.
Както вече ви информирахме, на 14 юли Академичният съвет освободи с тайно гласуване от длъжността им проф. д-р Наталия Витанова – зам.- ректор по учебна дейност и образователни политики и доц. д.п.н. Наталия Павлова – зам.- ректор по научноизследователска дейност, проектна дейност и международна дейност, в т.ч. институционален ЕРАЗЪМ координатор.
Университетът се намира в изключително тежко финансово състояние, затова преминаваме към драстични промени, заяви по този повод проф. Колев, когото в съботния ден открихме на работното му място във вуза. Ректорът направи подробен анализ на ситуацията в университета. Ето какво показват цифрите:
Драстичен спад на студентите
В момента в шуменския университет от обявени 1180 места за първокурсници, има едва 680 записали се студенти. На практика има още над 500 свободни места, за които няма нито един кандидат, съобщи проф. Колев.
Фонд „Работна заплата“ в университета е разчетен за 360 преподаватели, които да обучават 8 200 – 8 300 студенти. В момента в университета има само 3 838 редовни студенти, а проф. Колев прогнозира, че след 15 октомври броят им ще падне под 3500 студенти. Никъде в България няма такова съотношение студент – преподавател, както в Шуменския университет, заяви ректорът.
Заради драстичния спад на студентите, всяка година университетът губи около 2,4 милиона лева от фонд „Работна заплата“, заяви проф. Колев и допълни, че тези загуби трябва да се компенсират от собствените приходи на вуза. Те обаче са зависими от броя на студентите.
Загубите на университета са между 1,7 и 2,3 милиона лева
В момента загубите на шуменския университет са между 1,7 и 2,3 милиона лева, съобщи ректорът и обяви: „В тази връзка преминавам към драстични промени. И за да дам личен пример, започнах с промени в ректорския екип, като предложих отзоваването на двама от заместниците си“.
Проф. Колев посочи, че по-големи университети – като този в Благоевград с 12 000 студенти и този във Велико Търново с 10 000 студенти, имат по двама или трима заместник-ректори, а в Шумен те са били четирима. На 15 септември ще предложа на Академичния съвет нов заместник-ректор, който ще поеме дейността на освободените и така университетът ще работи с трима заместник-ректори, съобщи проф. Колев.
Мотивът е да се правят икономии, затова няма да спра дотук, обяви ректорът на шуменския вуз. Ще има промени и в департамента във Варна,
предстои обединение на катедри и сливане на факултети.
Ректорът отива и по-нататък в действията си за орязване на разходите. В края на година ще предложа на синдикатите да преговаряме за намаление на заплатите, заяви проф. Колев. И отново подчерта: „Ние сме на огромни загуби с този брой студенти! Финансирането на шуменския университет зависи единствено от броя на студентите, защото държавата ни субсидира за брой студенти, а собствените ни приходи са зависими от таксите, които плащат тези студенти“.
Ако се запази сегашното статукво и ако университетът продължава да губи студенти със същите темпове, той ще просъществува не повече от 3-4 години, предупреди проф. Колев. Само за две години и половина студентите в шуменския вуз са намалели с 1600 души. „Пак повтарям: нашата издръжка е разчетена на 8 200 студенти, а в момента имаме само 3 800 студенти! Представете си какви загуби ще натрупаме, ако не направим драстични промени“, коментира ректорът на висшето заведение. И посочва още факти за тежкото положение на вуза: В момента в университета има 21 професионални направления с повече от 56 специалности, но две трети от специалностите са губещи. Оттам идва общият отрицателен финансов резултат, който няма откъде да се компенсира, обяснява проф. Колев.
Реформите продължават до 2023 г.
Закъснях с реформите, това трябваше да го направя още преди една година, заяви проф. Георги Колев по повод започващите структурни промени във вуза. Планът на проф. Колев е с хоризонт до 2023 г., когато самият той ще се пенсионира.
Дотогава в университета ще се пенсионират повече от 120 доценти и професори, т.е. фонд „Работна заплата“ ще намалее с 2,5 милиона лева през този период, показва разчетите до 2023 г. В тази връзка той съобщи още една важна новина: От 1 октомври спират всякакви конкурси в шуменския университет!
Крайната цел е до 2023 г., когато и аз напускам университета, вузът да може да се самофинансира, обяви проф. Колев. Тази година, обаче, ще бъде много тежка, защото се очаква студентите да паднат под 3 500 души, а издръжката на висшето учебно заведение е разчетена на 8 200 студенти, предупреди ректорът. Което означава, че освен съкращаване на бройки и сливане на факултети, в университета може да се стигне и до намаляване на заплати…
Продължаваме да следим темата
Интересен таен вот. Трима хабилитирани преподаватели брояха 25 гласа повече от половин час. След първите 5 минути преброяване, започнаха стрелкащи погледи между наредената от Колев комисия и секретарката му Пламенка. Въпросната секретарка провери бройките и трескаво побягна нанякъде. Върна се. Суетнята около бюлетините продължи. След продължилото повече от половин час тайнство, комисията обяви вота. Мисля, че всеки може сам да си направи изводите! Радващото е, че сред тези 25 човека има поне 7 достойни преподаватели, които въпреки заплахите гласуваха по съвест.
Болно ми е, че в университета властва страхът и дребнодушието. В ШУ, въпреки всички негативи, има много качествени преподаватели и студенти, които търсят знание и възможност за добра реализация. Дано истината възтържествува!
А, защо иска да затвори ДИКПО след като това е единственото печалившо звено в университета?