Държавата е длъжник на община Шумен по отношение на качеството на питейната вода и изграждането на пречиствателна станция. Но вместо да си изпълни собствените ангажименти, по недопустим начин се извиват ръцете на община Шумен и на останалите общини в региона, за да приемат бизнес-плана на ВиК-дружеството и по-скъпата цена на водата. Това заяви общинският съветник от БСП инж. Иван Йонков, бивш заместник-кмет по строителството на Шумен през предходните два мандата.
Съгласно Закона за водите, държавата е длъжна сама да проектира и да изгради пречиствателна станция на водоемите, които са предназначени за повече от една община, подчерта инж. Йонков и коментира: Така че искането на групата съветници от БСП, които настояват пречиствателната станция в Шумен да се изгради с пари от националния бюджет, не е някаква приумица или популизъм, това е ангажимент на държавата, който е записан в закон!
Вместо обаче да си изпълни задълженията, държавата извива ръцете на общините – така инж. Йонков коментира изявлението на областния управител проф. Стефан Желев, който настоява да се приеме бизнес-плана на ВиК с мотивите, че това е едно от условията за европейски финансиране на трите обекта: пречиствателна станция за питейни води, довеждащ водопровод от язовир „Тича“ и санитарно-охранителна зона на водоема. В този бизнес-план е предвидено 23-процентно поскъпване на вода, която трябва да скочи от 2,64 лв. на 3,25 лв.
Групата на БСП е категорично против бизнес-план, който предвижда поскъпване на водата и на сесията на 20 юли ще гласува против, заяви инж. Йонков. Той отново настоя, че държавата трябва сама да финансира пречиствателната станция, защото това е нейно задължение по закон, защото така строителството ще се извърши най-бързо и няма да има повишаване на цената на водата.
Проблемът с ВиК – Шумен се върна като бумеранг към ГЕРБ
През 2015 г. предишният кметски екип на Шумен беше постигнал договореност за държавно финансиране на пречиствателната станция и бяха осигурени първите 3,5 млн. лв. за обекта, напомни инж. Йонков. Тогава само за 4 месеца беше изготвен първоначалният проект и беше придвижен към МРРБ. Но дойдоха парламентарните избори и временното правителство на ГЕРБ спря процедурата с някакво обяснение за изтървани срокове, припомни инж. Йонков.
Тогава държавата направи огромна грешка чрез временното си правителства, като не удължи срока, вероятно в търсене на някакви политически дивиденти, коментира бившият заместник-кмет, който още не може да си обясни защо беше спряно строителството на пречиствателната станция. Ние бяхме на прага да подпишем договора, трябваха ни само две седмици и буквално бяхме шокирани, когато бяхме лишени от финансиране, обяснява инж. Йонков.
Сега обаче сме в съвсем друга ситуация и проблемът с ВиК – Шумен се върна като бумеранг към ГЕРБ, изтъкна бившият заместник-кмет. Новият програмен период и новата програма за сектор „Води“ до 2021 г. имат нови изисквания, а едно от тях е ВиК-операторите да имат бизнес планове. БСП не е против бизнес-плана на ВиК по принцип, ние сме наясно, че проблемите на водния оператор са извън възможностите на кмета, на областния управител и на общинския съвет, заяви инж. Йонков. Преди да се приеме бизнес-плана на водното дружество обаче, социалистите поставят няколко важни въпроса:
За текущите средства на ВиК по време на 15-годишния договор, през който дружеството ще ползва общинската инфраструктура. Съветниците от левицата настояват водният оператор да поеме конкретни ангажименти към община Шумен и да посочи конкретно за какво ще използва инвестициите си. Ние като община нямаме гаранции кои точно обекти ще бъдат изградени през следващите 5 години, заяви инж. Йонков.
За ролята на общините. Сега общините по никакъв начин не могат да влияят на работата на ВиК, защото в общото събрание те имат само 49 процента, а на ниво асоциация държавата държи блокираща квота. Общините нямат думата и в КЕВР, където се взема решение за цената за водата. На практика общините са поставени в много обидно и унизително положение от законодателна гледна точка и не могат да бъдат равностойни партньори на ВиК, от тях се иска само да одобряват плановете на дружеството.
За съфинансирането на държавата. Преди 3 години ВиК – Шумен взе заем от 5 милиона лева, който беше одобрен на ниво заместник-министър на МРРБ. Сега този заем влошава финансовото състояние на дружеството, но държавата в лицето на МРРБ не признава, че това се случва заради тяхна грешка. Ние искаме МРРБ да поеме съфинансирането на новите обекти в Шумен, заяви инж. Йонков.
Според предварителните прогнози става въпрос за инвестиция от около 10 милиона лева, от която ВиК – Шумен трябва да осигури съфинасирането от 15-16 %, т.е. 15-16 милиона лева. И понеже водното дружество няма средства, вероятно ще ползва кредит, но някой трябва да го връща този кредит, напомня инж. Йонков.
Още 6 години ще плащаме за кална вода
Новият програмен период е до 2021 г., но документи по проектите ще се приемат до 2023 г., т.е. строителството реално ще продължи дотогава, ако се реализира с европейски средства. На практика шуменци още 6 години ще плащат за кална вода, затова не разбират защо още отсега искат да им увеличат цената.
Това поскъпване, което се иска в момента, отразява досегашните разходи и нуждите да се инвестира по-активно за поддръжка на изградените активи по ИСПА, обясни инж. Йонков. С две думи – цената от 3,25 лв. се иска за досега изградената инфраструктура, а когато се построи новата станция, водата ще поскъпне още. Ненапразно имаше разчети на МРРБ, че до 2021 г. водата ще струва над 5 лв.
В момента има открит опит да се притисне община Шумен, за да подкрепи бизнес-плана на ВиК, категоричен е инж. Йонков. Групата на БСП обаче няма да гласува по никакъв начин за подобно решение, ако не получи отговори на въпросите си. През последните дни гражданите поставят и други алтернативи: щом водата ще поскъпва толкова много, по-добре да не се изгражда пречиствателна станция! Нека нещата да се оставят в сегашното им състояние, а цената на водата да се намали като за поливна, призовават все повече гласове.
Именно заради създаденото напрежение групата на БСП предложи компромисен вариант: водният оператор да си кандидатства по европейски програми за останалите средства, но държавата да изгради сама пречиствателната станция. При този вариант пречиствателната станция може да започне да се изгражда още тази година, заяви инж. Йонков.
Иначе сега просто се извиват ръце и понеже въпросът излиза извън сферата на разумните решения, остава само едно силово поведение от страна на държавата, което е най-вредното и за самата държава, и за хората, коментира бившият заместник-кмет. Според него, това поведение на агресивно и силово говорене се възпроизвежда от най-високо до най-ниско ниво и е следствие на рязко влошаване на чуваемостта от страна на държавата. Инж. Йонков прогнозира,че на сесията на 20 юли няма да се събере необходимият кворум, за да бъде подкрепен плана на ВиК, но проблемът остава…