За 2016 г. в област Разград размерът на линията на бедност е 266.42 лв. средномесечно на лице от домакинство, като под прага на тази линия е живяло 21.2% от населението на областта. Това съобщиха от отдел „Статистически изследвания – Разград”. Спрямо предходната година размерът на линията на бедност за областта нараства с 2.8% , а относителният дял на бедното население с 5.1 процентни пункта. Относителният дял на мъжете, живеещи в риск от бедност (20.5%) е по-малък от този при жените (21.9%) с 1.4 процентни пункта. В сравнение с 2015 г. делът на бедност при мъжете в областта нараства с 3.5 процентни пункта, а при жените – с 6.7 процентни пункта.
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за област Разград за 2016 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии и се изключат другите социални трансфери (обещетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 21.2% до 33.0%, или с 11.8 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност за областта нараства до 46.3%, или с 25.1 процентни пункта.
Материални лишения на домакинствата
Най-голям брой лица изпитват ограничения по отношение на организиране на едноседмична почивка извън дома (71.6%), при осигуряване на средства за отопление на жилището си (70.7%) и при посрещането на неочаквани разходи (за неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др.) със собствени средства (61.3%), отчитат още от статистиката. 23.3% от домакинствата в областта срещат затруднения при плащането на време на разходите, свързани с жилището, 27.8% посочват, че не могат да си позволят консумация на месо, пиле или риба всеки втори ден. Успоредно с това 1.1% от лицата не могат да си позволят телефон, вкл. мобилен, 0.9% – цветен телевизор, 3.1% – автоматична пералня.
През 2016 г. 35.5% от населението на област Разград живее в тежки материални лишения. Това характеризира областта като територия с един от средните показатели за материални лишения в страната. В сравнение с 2015 г. този дял намалява с 0.5 процентни пункта. С най-нисък относителен дял е област Ямбол (14.5%), а с най-висок – област Пазарджик с 47.2%, като за страната средно 31.9% от населението живее в материални лишения.
Домакинства на безработни или с нисък интензитет на икономическа активност
Според изнесените статистически данни, през миналата година в област Разград 10.5 хил. лица или 15.6% живеят в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност, като в сравнение с предходната година техният относителен дял намалява с 4.4 процентни пункта. Средното равнище на показателя в национален мащаб за 2016 г. е 11.0%. За 2016 г. осем области в страната са с по-висок относителен дял на лицата, живеещи в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност – Смолян, Хасково, Велико Търново, Перник, Пазарджик, Сливен, Монтана и Видин. Разпределението по пол сочи, че 7.0% от мъжете в област Разград на възраст 18 – 59 години и съответно 8.6% от жените живеят в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност.
Комбиниран индикатор
Във връзка с поставените цели по ключови области в стратегията „Европа 2020” от изследването на доходите и условията на живот (EU-SILC) се изчислява комбиниран показател за регулярен мониторинг на напредъка на страните при изпълнение на националните подцели. Показателят включва лица, живеещи в риск от бедност, с материални лишения и в домакинства на безработни или с нисък интензитет на икономическа активност.
Комбинирането на трите показателя показва, че през 2016 г. в област Разград 60.2 хил. лица или 51.4% от населението на областта живее в риск от бедност и социално изключване (55.4% от мъжете и 47.5% от жените). По области този показател е по-висок само в област Кърджали (55.5%) и Пазарджик (52.9%). Стойността на показателя се увеличава с 5.1 процентни пункта спрямо 2015 г., като при мъжете увеличението е с 6.1 процентни пункта, а при жените – с 4.1 процентни пункта.