Политиката е опасно занятие, провалило кариерата на не един изтъкнат интелектуалец на нашето време. Почестите променят нравите. Но от „панаира на суетата” е успял да се опази Огнян Герджиков още през 1986 година, когато му изпратили първата правителствена лада, за да консултира тогавашната власт. Ето причината юристът да озаглави автобиографичната си книга „Аз не бях политик”. Защо професорът по гражданско и търговско право, бивш председател на Народното събрание /2001-2005 г./, два пъти депутат от листата на НДСВ, служебен премиер от тази година, сам не се вписва в политическата класа на нашето интересното ни време? Може би, защото тази колоритна личност е успяла да съхрани най-чистото – детето у себе си. Та нали още като парламентарист проф. Герджиков издаде „Истории за Мечо, патоци и Лиса” заедно с трудовете си за съдебната практика.
В регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров” същият автор ни посреща с нови заглавия, а за творческия си портрет беше събрал екип от артисти за нестандартен спектакъл. Шумен стана 20-ят град за премиерата на автобиографичната книга на Огнян Герджиков, който показа, че владее академичното, парламентарното, поетичното слово, а когато се развълнува – може и да пее. Първият есенен грип ни лиши от присъствието на поета Недялко Йорданов и съпругата му – актрисата Ивана Джеджева.
ПРОФЕСОР ГЕРДЖИКОВ Е КРЪВНО СВЪРЗАН С ШУМЕН,
макар да пребивава едва за трети път. Родът на баща му е от нашия град – Стефан Герджиков е бил съдия през 30-те години на ХХ век. Майка му Тинка е била учителка в Първа мъжка гимназия, ценителка на музиката, книгите, починала на достолепните 100 години. Е, как тогава младият Огнян Герджиков няма да се бори между талантите на изявен тенесист, оперен певец, поет? Все пак надделяло правото, макар в детството си дълго време да го считали за бавноразвиващ по причина, че е проговорил късно. Гостът разказа, че негова братовчедка вече е направила родословното дърво на шуменските родове Дучеви и Герджикови, които са в корена на неговия произход.
Авторът призна, че автобиографичната си книга дължи на съпругата си Светла, която има „чувство за историзъм”. Ето коя жена стои зад този голям политик вече 45 години! С нея се е венчал тайно в Клисурския манастир през 1972 г. Тя управлява семейния автомобил и е най-ревностният критик на юриста досега, който стимулира талантите му, но има критично око и за кариерата му. Видяхме колко е всеотдайна към почитателите на професора по време на гостуването му в Шумен. И ако съпругата пази в кашони записките му, които го мобилизират за книга, то музиката на „Англобой капела” вдъхновяват Герджиков да направят заедно музикално-поетичен сценарий за книгата на колоритния „неполитик”. Познанството с Ана Боянова и Емил Калев от квартета прераства в приятелство. Те имат издателство, което ползва професорът, а той от своя страна финансово подкрепя издаването на дисковете им със стари неополитански песни.
С поезия и песни двамата трубадури направиха литературната премиера събитие. Полифоничен като целия си живот от всестранни изяви, юристът се е придържал с прецизност и мяра към текста – без пошлости, политически клюки, заядливи оценки. Това показа и на срещата с нас, шуменските му читатели, защото постигна непосредствен диалог, а на финала почти да затанцува в ритъма на южноиталианските канцонети.
ЧУВСТВОТО ЗА ХУМОР НА КОЛОРИТНИЯ ПОЛИТИК
само потвърди симпатиите ни към личността, която не е пропуснала нито един шанс на съдбата – да работи с академична всеотдайност, да не потиска талантите си, да реагира с политическа дързост, но и да слезе от върха с достойнство. Дали е само инстинкт да опазиш обществения си профил, или морален принцип от патриархалния род? Като студент Огнян Герджиков е работил като хамалин, певец, музикант, диригент… Като политик е бил на дипломатически срещи с държавни глави, религиозни водачи, партийни лидери от световен мащаб. Остроумно, находчиво, без шарж, в книгата четем любопитни истории за светски приеми като тази, на която пропускат да му сервират манатарка с превантивна цел на охраната.
Но ние помним други две политически прояви на Огнян Герджиков. През 2004 година българските медии приеха своята първа професионална конституция – Етичният кодекс. „Аз съм стреснат, трогнат и очарован. Стреснат съм, защото закони и кодекси досега се приемат само в Народното събрание, но съм очарован, защото за мен е чест да приема този документ, който е безпрецедентен. Този кодекс дава края на прехода на България към свободно и демократично общество” – каза Герджиков.
По негова инициатива на всяка депутатска банка по-късно се появи
„ПРИКАЗКА ЗА СТЪЛБАТА” – ПРЕДСКАЗАНИЕ ЗА СЛИЗАНЕТО МУ ОТ ВЛАСТТА
Историческа драма за председателското му място на парламента. Рядко почтен, респектиран от преподавателите в Юридическия факултет, Герджиков отказва си да стане академик, щом учителят му проф. Таджер няма това звание. И това е прецедент за Алма матер!
На 4 февруари 2005 г. със 119 гласа в парламента Огнян Герджиков напусна поста, предсрочно свален. За този драматичен момент авторът сподели лично с публиката: ”Отидох в кабинета си да си прибера нещата. Тогава царят дойде при мен, стисна ми ръката и ми каза: „Герджиков, вие минахте през арката на славата! Съвестта ми остана чиста. Аз затова не съм политик. За да бъдеш политик, трябва да бъдеш дебелокож. В главата на политика няма недомлъвки, премълчаване, всичко е директно… Звездният ми миг в политиката беше свалянето ми от председателския пост в парламента”.
Дали е станал „курбан на политическите си палачи”? Какво от това, щом те са го аплодират прави! Политическите лидери го поздравяват с ръкостискане, а зад кулисите остава скритото им съжаление от загубата на този всепризнат ерудит!”
Висшият пилотаж – самоиронията, е придружена от смелостта му да събере всички похвали и обиди за себе си в книга. Едни ценят неговата точност, дисциплина, харизма, други искат да обесят „този мазен слагач”.
В одите на поета Недялко Йорданов той е:
„ЧОВЕК, ПИЧ И МЪЖ ОТ СОРТ”
По-късно ние се смеем с професор Герджиков, че той оправдава значението на фамилията си – герджик значи горд, наперен! Но уточнява, че три са родовете Герджикови в България, а с днешния ректор на Софийския университет няма роднинска връзка.
За историка Дечко Лечев Огнян Герджиков е доказан политик с голяма човечност, с когото се запознават в Трявна.
Колко изненадан остана обаче гостът, когато шуменецът Димитър Марков съобщи, че притежава списание „Плейбой” с интервю на юриста. Герджиков подскочи от стола: „Изненадан съм! Готов съм да го откупя”.
Даниела Русева накара гостът да припомни сгрешеният за държавен изпит подготвен казус по наказателно право. По-късно стана ясно, че заедно със семейство Герджикови те са слушали музика от Панчо Владигеров в Китай по време на държавна визита. Светът е малък, за да събере шуменци по дух и талант.
Адвокат Метин Джамбазов взе от професора си трети автограф за шест месеца. Сега поводът е пак от академичната му младост – естествено изпит! Проф. Герджиков съобщи, че е бил преподавател на повече от 10 000 студенти, но за случката с нашия шуменец си спомни и двамата със смях коментираха как се брани „свещената материя на правото”.
Със сицилианска тарантела – любима на семейство Герджикови, завърши срещата-спектакъл. Авторът специално благодари на регионалната библиотека в лицето на директора й Росица Добрева и на всички шуменци, които уважиха премиерата на неговата автобиографична книга. Почитателите на хубавата литература изпревариха гилдията на юристите в Шумен, но е чест да видиш омбусмана Иван Капралов, който вероятно също се е раздвоявал между политиката и правото в общественото си битие.
Валентина МИНЧЕВА