Днес в Разград се проведе заседание на областния щаб за бедствия и аварии, на което беше проверена готовността на институциите за работа при зимни условия. Т

Областното пътно управление в Разград има готовност за зимното поддържане на пътищата в региона.  Общо 87 специализирани машини ще чистят републиканската пътна мрежа, съобщи директорът на ведомството инж. Людмил Янев днес на заседание на областния щаб за бедствия и аварии. Той уточни, че техниката е в готовност, като пет от машините са на ремонт, който скоро ще приключи. На линия са три роторни снегорина, четири автогрейдера, шест товарачни машини, 25 снегорина, 36 комбинирани машини, 13 патрулни автомобила.

Дейностите по поддържането на републиканска пътна мрежа на територията на областта, която е 544,1 километра, ще се изпълняват от Консорциум „ТРП – Разград“. Инж. Янев съобщи, че фирмите по поддръжката разполагат с повече от 60 процента от необходимите им за зимния период материали – сол, пясък, разсол.  Пътните служби са в добра координация с областната дирекция на МВР, когато се налага спиране на движението по опасни пътища през зимата, обявиха и инж. Янев, и комисар Божидар Божков.  И двамата признаха, че хората недоволстват, когато това се случи, но превантивните действия са само в тяхна полза. Не случайно през последните години, въпреки тежките зимни сезони, в региона няма загинали поради тежката обстановка хора, коментира комисар Божков.

По време на срещата беше отчетено, че всички общини и държавните институции в Разградска област имат необходимата подготовка за работа при зимни условия.  Представителите на част от общинските администрации обявиха, че договорите им за зимно поддържане изтичат в края на 2017 г. и са започнали или предстоят процедури за подписване на нови. Такава е ситуацията в Самуил и Цар Калоян, а в Кубрат предстои подписване на договор до дни.  Учебните заведения са осигурени с отопление за зимата, увериха всички представители на общини.

Като проблем от Регионалната здравна инспекция посочиха субективния фактор. Зам.-директорът на институцията д-р Анатолий Стойнов заяви, че превантивно при силни снеговалежи пациентите на хемодиализа се настаняват в болниците в региона. Част от тях обаче самоволно напускали лечебните заведения и после се налагало с тежка техника да бъдат транспортирани за лечение в болниците. Комисар Емилиян Станев от РД “Пожарна безопасност и защита на населението“ апелира в тези случаи да се използва авторитетът на селските кметове, които да убеждават пациентите, че по този начин се подпомага медицинското им обслужване.  Позицията му бе подкрепена и от директора на Центъра за спешна медицинска помощ д-р Николай Йоцов. Готовност да подпомагат бедстващи хора изразиха от Българския червен кръст. Началник отдел в „Енерго Про“ Венцислав Илиев обяви, че и електроснабдителното дружество е извършило подготовка за зимата. Пред лятото е направен ремонт на въздушни електропроводи в районите на Лозница, Самуил, Дряновец, Цар Калоян. Дружеството разполага с 26 аварийни екипа, като при необходимост могат да се включат и 25 инкасатори, има и високопроходима техника, която ще бъда частично подновена преди зимата.

Управителят на „Водоснабдяване-Дунав“ инж. Стоян Иванов пък призна, че проблем за дружеството е трудният достъп до местата на аварии през зимата, поради липса на подходяща техника. На фирмата оказват съдействие от пожарната служба, миналата зима с тяхна моторна шейна бе достигнато до мястото на тежка авария. Очаква се дружеството да се снабди с прикачен инвентар към наличната си техника, което да подобри възможностите до достъп до аварии.

От Областния отдел към ИА“Автомобилна администрация“ също увериха, че имат необходимата подготовка за работа при зимни условия.

Областният управител Гюнай Хюсмен предложи общините и държавните институции в областта да влязат в режим на готовност за работа при зимна обстановка още от днес. Той даде срок на общинските кметове до 15 ноември да представят справка каква част от населението е снабдено с дърва за огрев. Препоръча още местната власт да оказва съдействие на служителите на „Енерго Про“ при почистването на дървесната растителност в населените места в участъците, където клоните допират проводниците и създават опасност от скъсване. Областният управител предложи още да се обмисли вариант за въвеждане на GPS-наблюдение на машините, които извършват зимното почистване в населените места, каквото е въведено за републиканската пътна мрежа. Хюсмен препоръча на местните управи да изискат от поддържащите фирми да представят пълен списък с техниката, с която работят, като внимават да няма дублиране с машините за републиканската пътна мрежа.

Коментари

коментар

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук