На 1 ноември Христо Димитров получи от кмета на Шумен най-високото отличие - "Почетен гражданин на Шумен"

В Деня на народните будители Христо Димитров стана най-новият Почетен гражданин на Шумен. През 2002 г. заедно със сестра си Елена Андерсон той създава първия частен професионален фолклорен ансамбъл „Българе“.  Продуцент е на трио „Уникалните гласове“ и на дамското трио „Сопрано“.  През 2011-та регистрира Национална импресарска мрежа.  Основател е на фондациите „Българе“ и „Вяра без граници”, на патриотичното Национално движение „Второ Българско Възраждане“, на клуб „Библията отговаря“.  Председател е на управителния съвет на сдружение „Пазители на българщината“, организатор е на Международния фестивал на фолклорната носия в Жеравна,  Международния фестивал на необвързаните във Велинград и на Националния събор „Войводска среща“.  Носител е на почетния знак „Златен век“ на Министерството на културата.

В навечерието на празника, в регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров” Христо Димитров  се срещна с колеги, приятели, роднини.  Гостът сподели, че за народните танци го открива хореографът Иван Иванов, когато е ученик в Трето основно училище „Д. Благоев”.  За него Шумен си остава „най-великият град на България”.  Дори си е запазил шуменската регистрация на автомобила.  С типичното си чувство за хумор казва: „Хората са шовинисти, аз съм шуменист”. По този повод съобщи, че преди няколко месеца в София е създадена

„шуменската мафия“ – шуменското братство

Историческият довод е, че „От тука започва България”, а и Шумен е дал най-много министър-председатели на България – четирима!  Продуцентът определи Шумен като „Меката на хореографията на България”.

Професионалната му  педагогика доказала, че не учебните предмети ще накарат децата да заобичат едно изкуство.  Подрастващите подражават на победителите – като в боксов мач!  Разплаче ли ти душичката един спектакъл, енергиите ще пробудят българския дух и ще подхванеш танца.  Христо Димитров дава пример с националната носия, станала дрескод на много официални събития у нас.  А на младите в залата сподели: „Моят принцип е: тръгвам да изкачвам Еверест, въжетата ще ги намеря по пътя.  Имате ли идея – веднага я реализирайте, дори без пари . Ансамбъл „Българе” е направен от егоизъм и невежество – да се изявя като хореограф, а не знаех как се прави ансамбъл”.

Христо Димитров работил 11 години в Пловдив рекламно-издателска дейност.  Опитът му  от  рекламата – „специалните части за всичко”, го е научил как да намира пари за спектаклите.

След бурните аплодисменти в залата гостът възкликна: „Това е истинското читалище, измислено от българите! Какви са проблемите, че не може да се въздигнем като народ? Те са два: ние сме силно разединени – индивидуалисти, и сме невярващи.  Ако един човек вярва в Бога, той няма да лъже, убива и краде.  Тогава даже няма да има нужда от полиция!  Духовният човек няма нужда от контрол.  И още, мислим, че само ние трябва да сме добре.  Когато всички сме добре, значи всеки е добре…”

Диалогът с публиката ни поведе към най-болезнените въпроси – бъдещето на България, липсата на вероучение, бумът на наркотиците… Идеята на Христо Димитров е: „Трябва да имаме

Министерство на духовното развитие

Одухотворяване на всичко в живота – семейство, училище, култура, социални дейности. Българската православна църква да върне истинската си мисия, защото сега има деградивна роля.  В Пловдив има паметник на хан Крум.  Един от законите, изписан на него, е: ако човек обвини някой в нещо, той да се завърже, докато се докаже истината.  За мен това е супер демокрация!”.  Философията на шуменеца е да отговаря на всичко с „да”.  Ако не може да помогне, насочва нуждаещите се към други специалисти.  Отговорът „не” не променя статуквото, няма развитие. Затова нарича себе си „йесмен”.

На срещата Красимир Савов обяви Христо Димитров за световен хореограф, а ансамбъл „Българе” –  за нашата запазена марка за света.  Следващото творческо стъпало за шуменския продуцент е шоубизнесът.  Христо Димитров иска да създаде мега спектакъл за Балканите, базиран на българския фолклор.  Това ще бъде

най-голямото танцово шоу в света

като сюжет, технология, специални ефекти… Планира го за 2019 година.  С него ще обикаля света с каузата  да обедини българите и да съхрани фолклора ни.  Защото е убеден: „С  фолклора си можем да решим всичките си национални проблеми!  В момента разработвам няколко стратегии. Ние можем да бъдем пример за поведение .  Търся модел за възпитание и обединение на нацията, но не като вляза в парламента, а с ансамбъл „Българе”.  Планирам със съдействието на премиера да организирам световна среща за мир на Балканите.  Време е да спрем с конфликтите по нашите земи.  Искам в един спектакъл да представим на тази сцена фолклора на всичките осем балкански народа, а на края да излязат държавните глави – президентите, и да си стиснат ръцете.   Втората ми мечта е да направим Национален молитвен ден.  Написал съм писмо на патриарха.  В един определен ден в края на септември всяка година – точно в 11 часа, гражданите от всички вероизповедания да се помолят за възхода на България. Това ще има отзвук  и сред сънародниците ни в чужбина”.

Факт е, че народното ни творчество не е съхранено с дигитални средства – музика, танци, слово. Още в края на миналия век японци са записвали съборите в Копривщица, повечето от които ние сме пропуснали за архив.  Христо Димитров не очаква Министерството на културата да намери 1-2 милиона лева за целта.  Ще привлече спонсори и за тази кауза.  Защото записите ще имат възвращаемост, а богатството е безценно наследство.

Всичко е енергия – мислите, образите, движенията.  В света на глобалните промени, в квантовия преход на Вселената чувствителността на този самороден български родолюбец – Христо Димитров, е уловила вибрациите на музикалния ни фолклор.  Тъкмо неравноделните български ритми са направили толкова труден и чепат българския характер.  Колко са красиви и нестандартни те в сравнение с музиката на целия останал свят, който пее и танцува в размер 2/4!…

И за да разбуди публиката, Христо Димитров ни илюстрира нашенските хора, ръченици, варненски кючек на гагаузите, копаница… Получихме незабравим урок по родолюбие.  С ръкопляскане влязохме в ритъма на фолклорните танци на седемте етнографски области на България. Преживяхме „неравноделната” магия  с видеозаписите на професионалните българе – събирателното на  българския дух за Христо Димитров.  За десетина минути стигнахме до хетерометричната редица.  Великите Моцарт и Бетовен са творили в размери 2/4 и 3/4, напомни хореографът.  Нестандартни сме – доказа ни продуцентът!

Сложните танцувални ритми са българският код!

Хореографът е уверен: „Не се разболява от рак, който танцува.  Знаем, че водата има памет.  Установено е, че павурчетата с вода, вързани в пояса на танцьор, след игра вече са с нова структура – здравословна!  Доказаха го физици от БАН. Фолклорът ще ни лекува”.

Христо Димитров вижда нашето спасение в  народните ни танци – конвертируемата валута на България.  Идва времето, когато те ще се танцуват и купуват за опазване на човешкото здраве.

Патриотичният си ген носи от майка си Калушка Димитрова. С шуменци тя говори за Деня на будителите, който пресъздава по свой начин у дома с портретите на нашите възрожденци.  Тъжно е в тоя ден децата да участват в Хелуин, а да не знаят имената на будителите ни.

Почетният гражданин на Шумен продължава мисията си за Второто българско Възраждане.  Остава да го последваме.

 

Валентина МИНЧЕВА

Коментари

коментар

3 КОМЕНТАРИ

  1. Боже мили горкичките колко са зле, на тази държава още 10 години и давам и ще се разпадне.Само виж колко са измъчени хората в шумен и на какво приличат ужас, ама така ще е …

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук