От месеци скандали тресат местния парламент в Нови пазар. Последната спорна идея на управленския екип в общината е да се инвестират 220 000 лв. за нови фонтани пред кметството. Намерението предизвика всеобщо възмущение сред гражданите и утре ще се проведе извънредна сесия, на която съветниците ще преразгледат докладните. Защото фонтани пред кметството и сега има, и хората скочиха срещу идеята да се харчат безсмислено пари, при положение, че новопазарци карат колите си по разбити пътища, тротоарите чакат ремонт от десетилетия, а почти всеки месец в някоя част на града спират водата заради авария, въпреки новите водопроводи. В поликлиниката – общинска собственост, е студено. Няма идеен проект за почистване коритото на река Крива в Нови пазар и през следващото лято то пак ще се превърне в терариум от смрад и воня, които задушават жителите.
За късопаметните политици от прехода ще уточним, че фонтаните са част от проекта на бившия партиен дом, открит през 1981 година в Нови пазар. В изграждането му бяха вложени бюджетни средства на общината и доброволния труд на хиляди граждани. Колектив от архитекти създаде проекта и както се сети бивш управленец, те имат авторски права за фонтаните.
В периода 1999-2003 година кметът Андрей Соколов нареди да се закрият фонтаните с пръст и да се засеят теменужки, „за да се погребе комунизма”. Наследникът му Румен Панайотов възстанови водната каскада за около 120 000 лв. През следващия кметски мандат Васил Тонев внесе докладна за пребоядисване и почистване на обекта за около 3000 лв. Румен Панайотов пак взе властта и пое ангажимента да поддържа водната каскада с инвестиция от 30 000 лв. общински средства. През последните две години от управлението на кмета Ивайло Камаджиев фонтаните пред общинската администрация не работят. Няма шадраван, няма и теменужки… Затова пък
има преходен остатък от 2 милиона лева
в общинския бюджет и други финансови източници, научихме от съветниците. Какво прави 11 месеца кметът, че не ги реализира с финансовите си експерти?
От началото на мандата жителите питат: защо една и съща фирма печели най-големите строителни обекти в общината /саниране, ремонт на общински сгради и пътища/, след като наема подизпълнители? С ново име тя е почти същото дружество, което четвърт век строи капитализма за новопазарци. Управителят е бивш съветник от ГЕРБ, който два месеца след като положи клетва да работи в името на избирателите си, напусна общинския съвет, за да не бъде в конфликт на интереси и се включи активно като изпълнител в строителната програма на общината.

Имена, близки до тази фирма, бяха спрягани, когато в дневния ред на сесията през септември влезе докладната за продажба на най-апетитния терен срещу читалище „Христо Ботев – 1872” – идеален център. Обсъждана беше смешната цена 20 000 лв. Към този терен има апетити още от 2003 г., когато лидерът на ДПС в общината и председател на местния парламент беше входирал подобно предложение за гласуване. Тогава се чу, че ще се облажат негови роднини и атаките от политическите групи го принудиха да изтегли документа за гласуване. Какви времена, каква опозиция!… Странно, че сега роднините му са в отбора на ГЕРБ.
Политическа летаргия е парализирала общината
Въпреки обществените брожения, общината е почти парализирана от политическа летаргия. В миналото останаха икономическите анализи на бюджета и кадровата политика, обжалваните на държавно ниво общински решения при всеки съмнителен волунтаризъм… Вече няма много биткаджии за местните политики, а личните интереси на част от общинските избраници ги правят зависими от местното управление. Счетоводната фирма на един съветник води сметките на детските градини в общината, друг е шеф на банката, която обслужва общината, трети си пази общинската службица, останалите професионално се раздават в практиката си с пациенти и клиенти в частния си бизнес…
Така комфортът на кметския екип в Нови пазар е гарантиран! Още повече, че докато върви санирането на сградата на общинската администрация, избраниците на народа ще заседават „tête à tête” с кметския екип в малката зала 310. В „дядовата ръкавичка” властта няма респект от медиите и публиката будни граждани. А те заедно със съветниците отдавна настояват управителката на общинската болница и архитектът на общината да присъстват, когато внасят докладни и становища, за да си зададат въпросите.
Колкото до санирането в Нови пазар, то е вече градска легенда. Много хора коментират пропуски в изпълнението на европрограмата за 5 милиона лева. Енигма остана падналият строител при монтажа на изолацията в жилищен блок, който след комоцио постъпил в болница. Българин или румънец – бог знае! Защото и българи, и румънци правили алпинизъм по скелето на панелките в града. Разказват ни го очевидци, които следят изпълнението на програмата.

Информационно затъмнение
В новия сайт на община Нови пазар рубриките са почти празни. Последната отразена обществена поръчка е от 9 юни 2014 година! Всъщност, колко струва новият сайт и от какъв зор го смениха? Кой е изпълнителят и какви отговорности има по договор? В чия длъжността характеристика е това задължение в общинската администрация? Кметът отказва да отговаря на въпроси на новопазарски сайт, не всички сесии се отразяват от местната кабеларка, а гражданите чакат публичност и прозрачност. Ще чуят ли по местната телевизия „Часа на Нови пазар” дебатът в сесийната зала от 7 декември? Нали си плащат за това с данъците вече 13 години!
Жителите на Нови пазар също не разбраха и продължават да питат: „Как общинската болница, открита през 1983 година, беше оценена на 52 000 лева? Колкото една панелка!…”. Нищо странно, ако направим паралел с онази 1998 година, когато ”Китка” АД беше купена на цената на 10 панелки в Шумен. Наследникът на най-големият комбинат за порцелан и стъкло на Балканите, в който работеха 3500 души! При това купувачът нямаше никакви следприватизационни ангажименти за инвестиции или поддържане на трудова заетост. Нали
искаме ревизия на приватизацията!
Знаем ли колко от съкратените работници, квалифицирани в стъкларската промишленост, отидоха да работят в Турция? Знаем ли колко хиляди от заетите не можаха да натрупат трудов стаж за пенсия след съкращаването им в цеховете? Защо закрихме порцелановото производство и сега купуваме китайски ментета?
Най-мрачният спомен за силикатната промишленост – поминъкът, който хранеше новопазарци и жителите от още две общини, е профилакториумът на фирма „Китка” в местността Станата, изграден с доброволния труд на работниците и служителите през 80-те години на ХХ век. Никой не може да каже кой е собственик на ограбения социален обект, в който ходят само клошари и наркомани.
А утре съветниците ще се питат дали да одобрят едни 220 000 лева за нови фонтани пред кметството….
Коментар на Валентина МИНЧЕВА