България е на девето място в света по темп на изчезване на населението, сочат последните прогнози на ООН. Данните са от последния доклад на организацията, в който се казва, че 48 държави по света ще отчетат намаляване на населението до 2050 г. ООН посочва 11 държави, които ще изгубят над 15% от населението си в следващите десетилетия заради намаляване на раждаемостта и емиграцията. Посочените държави са Молдова, България, Босна и Херцеговина, Румъния, Украйна, Сърбия, Хърватия, Латвия, Япония, Унгария и Литва. През миналата година броят на българите най-вероятно се е стопил с още 70 хиляди души, което се равнява на 1,1% от населението.
Ревизираната през 2017 г. дългосрочна прогноза на ООН за населението на България сочи, че през 2050 г. то ще наброява около 5,4 милиона души, а към 2100 г. – едва около 3,8 милиона. „Не очаквам обаче да се стигне до изчезване на българската нация“, коментира проф. Пенка Найденова в интервю за Deutsche Welle, цитирана от в. Сега. Проф. Найденова е работила дълги години като представител на Фонда за населението на ООН в много страни по света.
Според проф. Найденова влошаването на демографската ситуация в България се дължи на нарушения баланс между броя на живородените и на починалите. Освен това броят на емигрантите е доста по-висок от броя на имигрантите, а в резултат осезаемо нараства делът на хората на 65 и повече години. В момента възрастните хора над 65 години са 22% от цялото население, но към 2050 г. ще бъдат поне 33%.
Предварителните данни за 2017 г. сочат, че с 8,7 раждания на 1 000 души България заема 212-то място в света по раждаемост. Много по-тревожна е позицията на страната по показателя за обща смъртност, където с 14,5 смъртни случая на 1 000 души от населението България се нарежда на трето място в света! Непосредствено преди нас по смъртност са малката африканска държава Лесото, която е силно засегната от СПИН-пандемията и Литва, където населението застарява особено бързо заради високата емиграция на млади хора.
Проф. Найденова коментира, че за разлика от българите и турците, които са преминали през всички фази на първия демографски преход, ромите в България ще увеличават числеността си, тъй като не са преминали дори през втората му фаза, свързана с намаляване на смъртността при запазена висока раждаемост.
„Единствено осезаемото нарастване на темповете на икономически растеж и на стандарта на живот е в състояние да промени неблагоприятното миграционно салдо“, посочва експертката. Тя коментира, че е необходима коренна промяна в образователната система и в политиките за регулиране на пазара на труда, за да се компенсира масовата емиграция на квалифицирани хора в активна възраст.
тя България вече е 4.5 милиона ако не знаете.