Днес България чества своя националния празник. Навършват се 140 години от Освобождението на страната ни от турско робство.
На 3 март 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и тогавашната Османска империя. Пактът слага край на Руско-турската война от 1877-1878 г. и поставя началото на Третата българска държава.
Две години преди това Априлското въстание от 1876 г., което избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет, е потушено с големи жестокости. Въпреки че е неуспешно, то е своеобразен връх на българското националноосвободително движение и постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и Русия и доказва на европейските народи, че българите копнеят за свобода и са готови да се борят за нея с цената на живота си.
На 24 април 1877 г. в Кишинев е издаден манифест на император Александър II, с който Русия обявява война на Османската империя. Руската армия се командва лично от императора. Една от най-значимите битки, прославена и в родната ни литература, е Шипченската епопея. Ордите на Сюлейман паша е трябвало да разбият частите, укрепели се по стръмнините на връх Шипка, за да може турската войска да пробие в Северна България. Цялото българско опълчение е в предния отряд. Паметната битка, отразена във Вазовото стихотворение от „Епопея на забравените“, остава завинаги част от българското самосъзнание.
Договорът на 3 март 1878 г. е подписан в къщата на семейството на Симеоноглу в Сан Стефано – предградие на Истанбул. Русия е представена от Николай Игнатиев и Александър Нелидов, а победена Турция – от Савфет паша и Садък паша. Заседанията се провеждат два пъти дневно, а на войниците са раздадени по 100 патрона и всички очакват или да се обяви краят на войната, или да се издаде заповед за навлизане в Цариград.
По силата на международния акт от 3 март 1878 г. е възстановена българската държава. За първи път денят на Освобождението е отбелязан през 1880 г., а десет години по-късно 3 март е обявен за национален празник на Република България.
В Шумен тържествата за Освобождението ще започнат в 9.30 ч. със заупокойна молитва за загиналите войни и опълченци и молебен за здраве в храма „Свето Вознесение Господне“.
В 10 ч. пред паметника на загиналите във войните шуменци на площад Кристал започва военен ритуал и поднасяне на венци и цветя.
В 10.30 ч. е тържественият ритуал по издигане на националното знаме на Република България пред община Шумен
В 12 ч. в драматичния театър започва концерт-спектакъл на АНПТ Шумен под наслов „Величието на един народ“.