„Моля ви, през следващата година пишете повече позитивни новини, повече добри неща, това е бъдещето. Ако пишем само лоши и негативни неща, не ни чака нищо хубаво. Моля ви!“ – така кметът на Шумен Любомир Христов се обърна към журналистите на традиционния заключителен брифинг в края на годината.
Градоначалникът благодари на медиите за сътрудничеството, но призова да се пишат повече хубави неща и даде насоки: „Има много добри хора, които правят хубави неща за града, за държавата, пишете за тях! Не правете герои на деня хора, които не заслужават дори да са във вестниците. Защото младите гледат това, което вие пишете и подражават. А има, повтарям, много добри хора“. Кметът изтъкна, че журналистите трябва да бъдат особено обективни следващата година, когато ще има избори. „Започва изборна година, популизмът ще надделее над реалните съждения на всеки един, така че отсявайте зърното от плявата“, препоръча градоначалникът на шуменските журналисти.
Любомир Христов дойде на последния за годината брифинг заедно със заместниците си и още в началото се похвали с наградите за новата зала Арена Шумен, която беше отличена като сграда на годината. „Ето, донесъл съм специално тези награди, надявам се, като пишете, че залата тече и е студена, да напишете и за тях“, обърна се персонално кметът към журналистите от сайта Радиан.бг, който е една от малкото критикуващи го медии в Шумен /Впрочем, информацията за спечелената награда беше публикувана веднага в нашия сайт, но градоначалникът явно е пропуснал „събитието“, б.р./.
Основният въпрос на журналистите, съвсем естествено, беше за цената и качеството на водата и за позицията на кметския екип на предстоящата сесия. Припомняме, че КЕВР обсъжда увеличение на цената на водата до 3,40 лв. за кубик и въпреки изразеното несъгласие от местните власти, членове на комисията коментираха, че поскъпването на водата е неизбежно. Междувременно групата съветници „За Шумен“ внесе за предстоящата сесия предложение да се свика извънредно събрание на асоциацията по ВиК, на което да се анализира как водният оператор изпълнява договора си за инвестиции. В случай, че бъде констатирано неизпълнение на поетите от ВиК ангажименти, да се внесе предложение в КЕВР за намаляване на цената на водата, предлагат съветниците от групата „За Шумен“.
Попитан дали ще подкрепи предложението, кметът Любомир Христов даде да се разбере, че няма да го одобри. Градоначалникът заяви, че неговите усилия ще бъдат насочени към две задачи: да се запази сегашната цена на водата и да се работи за изграждането на пречиствателната станция за питейни води. Любомир Христов обясни защо преди година е подкрепил бизнес-плана на ВиК, а сега оспори поскъпването на водата, което е заложено в същия план: „Ние подкрепихме бизнес-плана на ВиК, защото иначе не можехме да кандидатстваме в прединвестиционните програми. Планът за управление на ВиК беше задължително условие за кандидатстване и ние предпочетохме да можем да участваме, да имаме пречиствателна станция и довеждащ водопровод“.
Кметът не пропусна да атакува съветниците от групата „За Шумен“, което явно са го засегнали с обвинението, че си сменя мнението на 180 градуса. „Аз не съм си променил мнението, както ме обвиниха. Аз си казах позицията – затова, че ВиК не са си изпълнили ангажиментите, не искам да бъде повишавана цената на водата“, заяви Любомир Христов и призова темата за водата да не се политизира. „Както някои хора сега разбраха, че водата била поливна. Няма да казвам кои са, но са от 16 години общински съветници, а водата от 35 години е една и съща“, контраатакува кметът по адрес на съветниците от групата „За Шумен“, визирайки явно Даниела Русева.
Градоначалникът заяви, че ще настоява пред КЕВР цената на водата в Шумен да се запази, защото ВиК не е изпълнило плана си за инвестиции. Кметът допълни, че ще търси и възможности за неустойки заради неизпълнението на бизнес-плана на водния оператор. „Освен това ще предложа на 3 месеца да правим среща с ВиК и дружеството да дава отчет на всяка една община какво е направено. Но без да правим политика. Трябва да се предлага алтернатива, как да стане това да получим качествена вода. Не съм защитник на ВиК, но гледам Шумен да има вода и пречиствателна станция“, коментира в тази връзка Любомир Христов.
Той се оплака, че след оставката на сегашния управител на ВиК нямало желаещи за поста му. „Ето, Марков си заминава, правим конкурс, търсим да назначим някой, няма желаещи. Ето, аз предложих на г-н Драев, след като е толкова запознат с темата да заповяда, ще го подкрепя, да промени това, което 30 години само се е рушило. И точно тези хора, които са били тогава в управлението на града, сега поставят въпроса на мен, а аз съм кмет от 3 години. Темата за водата ми е любима, защото мога да се хваля с нея, с това, което съм направил“, коментира кметът на Шумен.
Любомир Христово каза още, че ще поиска среща в МРРБ, за да дойдат експерти да видят реалното състояние на ВиК – дружеството. След това ще се направи анализ на инвестициите на ВиК и ще се информира КЕВР за това, което не е свършено. „Ние други аргументи нямаме. Ще направя среща с КЕВР и ако те предложат друг законов вариант за запазване на стойността на водата, ние ще го използваме“, обясни градоначалникът. Той допълни, че обществената поръчка за пречиствателната станция е обявена и в момента се отстраняват забележките от комисията. След това започва да тече 35-дневен срок за кандидатстване на фирмите – изпълнители на проекта.






Заради тези аутисти половината Шумен се изнесе я във Варна я в София ….. защо увеличихте цената на водата като Шумен е умиращ град и хората са бедни? А и пфечиствателна станция няма да има . Вие правите грешка след грешка накрая ще останат 10 000 човека в Шумен (ще е като Нови пазар
Щом ви е казал „пишете позитивни новини“ значи трябва да правите точно обратното 😶
Хахахайаахахах „залата тече и е студена“ то това си е самата истина и по лошото е , че шумен се изложи пред сумати и народ даже и варненци разбраха .
Хаха