Когато политиката умори публиката, на ход е изкуството. Може би затова изложбата на Светозар Чилингиров беше глътка въздух за шуменци след евроизбори, партийни оставки, общински скандали за финансиране. Само изкуството може по такъв съвършен начин да интегрира хора с различни убеждения, професии, обществени нагласи. В галерия „Елена Карамихайлова“ дойдоха професионалисти на палитрата, общински служители, представители на бизнеса, педагози, които искат да поздравят художника. И съвсем обяснимо е защо неговата експозиция няма име, но има послания от самия живот – колоритен по български, самобитен като природа, закачлив като човешки нрави. Платната с много слънце, море, цветни планински килими спираха погледите. А колко нашенски звучаха картините „Фолклорни мотиви“, „Клюкарки“, „Седянка“, „Пушачи на наргиле“, „Последен вагон“… Не са подминати и творческите съмнения пред платното. Художникът ни допуска с две платна в своето ателие.
Залата се препълни от цветя, прегръдки, радостни възклицания за твореца. Най-после Диян Евтимов – директор на галерията, успя да укроти празничната шумотевица. Когато публиката притихна, той поздрави гостите и автора на изложбата, отбелязвайки, че сега художественото пространство е обновено.
За автора говори проф. Димитър Чолаков от ШУ „Епископ Константин Преславски“. Преподавателят по живопис каза: „Днес присъстваме на едно много естетско преживяване. Тази изложба ни повежда на пътешествие между сезони, улици, градове, лодки и скали… Авторът Светозар Чилингиров е доцент в катедра „Визуални изкуства“ в нашия университет. Изложбата е свързана с неговата 50-годишнина, но това е само един от поводите. Сега ние имаме привилегията да видим най-новите му творби. Тези 35 платна са част от неговия артистичен свят. Както е артистична и неговата визия /смях на публиката/. Картините са провокирани от реални обекти и състояния, но видени по личен начин. Живописта му е топла и човешка. Той се заглежда в света по негов си начин. Картините и рисунките са правени без претенции. Те са запазени във времето и настроението. Има много светлина, слънце и изтънчена живопис. Безспорен е талантът и професионализмът на Светозар Чилингиров. Но в неговите картини има и нещо повече – авторът е неразделна част от творбата си. Не е страничен наблюдател, а преживява своето произведение. Картините му не само разказват и илюстрират, но и са част от неговия личен свят. Рисунките, каквито има в изложбата, допълват творческия образ на Чилингиров. Той както е фин и деликатен живописец, така е и много добър рисувач. А това е изключително важно! Ние с него работим от 18 години заедно. Това е един прекрасен наш колега. Студентите много го обичат и той ги учи на много неща. Благодарим му – колегите и студентите, които сме тук!“
Светозар Чилингиров се трогна от жеста на всички присъстващи. Пет години от последната му самостоятелна изложба в галерията е достатъчно време за творчески провокации. Художникът е навършил 50 години на 22 февруари и вече е преосмислил трезво израстването си – жизнен път и професионална дейност. По този повод каза: „Имам съпруга и две деца, които много обичам. Благодаря им – те много ме подкрепят!“ Гостите отвърнаха с бурни аплодисменти и възклицания „Браво!“
Той припомни, че през 1996 г. е завършил ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, специалност „Живопис” при проф. Александър Терзиев. През същата година започва работа като учител по изобразително изкуство в СУ „Сава Доброплодни“. От 2000 г. е главен асистент по живопис в Шуменския университет. Работи с удоволствие със студентите си, които го зареждат с енергията. А за картините си каза: „Сюжетите ми в творчески аспект не са се променили, но по различен начин използвам изразните средства. Различни са композициите ми, сега има по-детайлно отношение към формата“.
Светозар Чилингиров благодари за съдействието на общинския фонд „Култура“, на Фикрет Индже и на приятеля си Любомир Алексиев, които го подкрепят за творческите му изяви. Той покани всички на коктейла, за да се поздравят с чаша в ръка.
Припомняме, че художникът участва в регионални, национални и международни изложби и пленери. Негови картини са в частни колекции в България, Германия, САЩ, Норвегия, Холандия, Турция и др. Член е на Дружеството на шуменските художници. Има награди от националната изложба на художниците педагози за живопис на издателство „Анубис”; втора награда от националния конкурс „Градски пейзаж” – Шумен; наградата на Шумен за изкуство и култура за 2014 г.
Изключително сърдечната атмосфера в галерията впечатли всички. До края на вечерта прииждаха студенти, преподаватели, приятели и роднини на юбиляра. Вазите се напълниха с цветя, виното се изпи, а настроението зареди шуменци за нови творчески срещи в обновената галерия.
Валентина МИНЧЕВА