2019 г. Село Черенча е на жесток воден режим, който е особено мъчителен през лятото. Възрастни хора носят в горещините кофи и туби с вода от единствената работеща чешма в центъра на селото. Снимки Радиан.бг

ВиК-Шумен е открила алтернативни водоизточници – местни кладенци, чрез които ще се реши тежкият проблем с недостиг на водата в три шуменски села – Салманово, Ивански и Тройца. Това съобщи новият управител на дружеството Жанета Панайотова.

Системата в Тройца ще бъде готова още следващата седмица, увери Панайотова.  ВиК – Шумен ще инвестира собствени средства и за пускането на каптажа в Ивански, който също ще заработи в скоро време.

За Салманово обаче трябва да се намери финансиране, тъй като сумата за разработването на местните кладенци е голяма за водното дружество, каза Панайотова.  Според разчетите на ВиК, за водоснабдяването на Салманово ще се необходими около 250 000 лв.

И трите водоизточници имат достатъчен дебит, за да покрият на 100 процента потреблението в шуменските села, увери Панайотова. В региона обаче остават още населени места, които от години са на воден режим.