Пропътувани над 3 000 километра, раздадени над 10 000 агитационни материала, лични разговори с над 1 000 души – така, обобщена в цифри, изглежда предизборната кампания на адвокат Николай Христов, водач на листата на Демократична България в Шумен. И още – да видиш с очите си и хубавите, и лошите неща на живота в различни региони, да чуеш идеите, очакванията и проблемите на стотици хора.

Това реално е първата предизборна кампания за адв. Христов. „Един млад, но вече пословичен адвокат, който води дела срещу всички свински медии“ – така го определи съпредседателят на „Да, България“ Христо Иванов. И обясни: Ако все още сме на 112-то, а не на 122-ро място по свобода на словото, това се дължи и на работата на Николай Христов, защото няма нито една свинска медия, срещу която да не води дела изключително ефективно.

Николай Христов е на 37 години, женен. Роден е в Карнобат, завършил право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Известен юрист със собствена адвокатска кантора в София и човек с много граждански каузи.

На финала на предизборната кампания Николай Христов обобщава видяното и чутото, за да пренесе посланията на хората в парламента.

„Най-тежкото е, че България обезлюдява.

Това е особено видно в районите извън София, откъдето хората масово се изнасят поради липса на перспектива“, казва адв. Христов и заедно с колегите си от Демократична България се опитва да намери решение на този тежък проблем. „Това се случва най-вече заради липсата на работа и перспективи в местата извън столицата. Местните феодали са превзели всичко и никой не може да успее, ако няма протекции от тях или от властта. Затова младите и кадърни хора търсят перспектива навън“, установява с огорчение адв. Христов.

Той добре помни и случката, която го е мотивирала да започне да се занимава с политика. „В кантората ми дойде потенциален инвеститор от Холандия, който искаше да отвори завод на Балканите и се чудеше дали да го построи тук, или в Румъния, или в Сърбия. Но първият му въпрос беше: ако се наложат съдебни дела покрай бизнеса, може ли те да се водят в друг съд, а не в България? Когато разбра, че не може да избегне българските съдилища, човекът си направи инвестицията в друга държава. Ето така загубихме много работни места, а аз реших, че трябва да се промени нещо“, обяснява водачът на Демократична България в Шумен.

Според него, този пример е показателен не само за съдебната ни система, но е свързан и с обезлюдяването на регионите, и с доходите по места. „Защото когато в един регион има заводи на един-двама местни феодали, те определят заплатите и доходите. Но ако влязат още няколко чужди инвеститора, ще има конкуренция за работна ръка и по-високи заплати“, посочва Николай Христов. И обобщава: За мен това е основата за решаване на проблема с обезлюдяването –

да си оправим съдебната система и регулаторите на страната,

за да може друг път такива инвеститори да не задават подобни въпроси!

Адв. Христов е оптимист след безбройните срещи и разговори, защото вижда промяна в отношението на хората към политиката и политиците. Доскоро много хора вярваха на популисткото говорене, но вече се усеща, че то им е омръзнало, казва Николай Христов. „Хората започнаха да осъзнават, че тези, които им обещаваха на килограм, всъщност нищо не са направили. В тази кампания избирателите са по-склонни да приемат разумни и сериозни доводи, хората вече различават глупостите от смислените неща“, коментира водачът на Демократична България

За Шумен той има една съвсем ясна мечта – иска

градът и регионът да се отърсят от лошата слава на „синдрома Паламара“

Когато се чуе за Шумен, първата асоциация е Паламара като символ на зависимости, като място, на което се разпределят порциите, казва адв. Христов. „А в миналото не беше така, защото тук са Плиска, Преслав и Мадара, с тях се свързваше регионът и трябва отново да направим така, че като чуят Шумен, хората да се сещат за тези исторически места и началото на българската държавност, а не за онези места, на които се договарят проценти и порции“, обяснява своята цел водачът на Демократична България

За това обаче жителите на региона трябва да излязат от досегашните „политически темели“ и да потърсят нови перспективи. „Ето, вече 40 години тук не е решен проблемът с питейната вода. А това е истинско безумие – в 21 век хората да мислят ще има ли вода, ще става ли за пиене и колко ще струва! Ако хората искат да влязат в 21 век, трябва да потърсят нови перспективи и нови хора, на които да поверят управлението“, коментира адв. Христов.

Николай Христов посочва и основните приоритети на Демократична България в следващия парламент:

Съдебна реформа! Спешно!

„Незабавно трябва да продължим с внесения закон за закриване на специализираното правосъдие, което е една от най-големите язви на правосъдието. Това не е никакво правосъдие, то се е превърнало в бухалка срещу неудобни хора. Чрез него се държат в ареста хора без присъди, за да може да им се наложи едно предварително наказание. А обвиненията често са изсмукани от пръстите и измислени“, посочва адв. Христов най-големите пороци на специализираното правосъдие.

Демократична България иска и бързо въвеждане на механизъм за отчетност на прокуратурата. „Хората трябва да помнят, че прокуратурата не е съд, тя е страна в процеса и като такава изпълнява държавната наказателна политика. Прокуратурата трябва да носи отговорност за всяко свършено или несвършено нещо“, коментира Николай Христов.

Той стига и по-дълбоко в проблема: Може би ще мислим изобщо за мястото на прокуратурата, защото то определено не е в съдебната власт. Дали да бъде в изпълнителната власт или да е независим орган – това е професионален дебат, който най-сетне трябва да бъде проведен. Но със сигурност съдът и прокуратурата не трябва да имат допирни точки! Това са две различни власти, а 30 години съжителство между тях ни доведоха до сегашното плачевно положение“, подчерта адв. Христов.

В началото на кампанията той изрази усещането си, че над Шумен все още витае сянката на Държавна сигурност. Месец по-късно го питаме дали тази тежка сянка не се е поразсеяла след толкова разкрития за корупция и кражби.

„Според мен е рано да се каже, че хората са загубили напълно страха си. Надявам се да е така. Но хората виждат, че ние имаме воля за промяна и че няма да оставим тези кражби ненаказани, и то не като реваншизъм, а защото такъв е законът – всеки, който е злоупотребил с държавните пари, трябва да получи правосъдие“, коментира водачът на Демократична България. И призова шуменци да подкрепят на 11 юли демократичното обединение, защото това са политиците, които действат.

„Призовавам хората да гласуват с номер 23

защото ние сме доказали, че следваме нашите принципи, политики и намерения. Ние сме тези, които не говорят празни приказки пред медиите, а действат и се борят за законност!“, заяви адв. Николай Христов. И припомни началото на големите протести миналото лято, чийто старт беше даден на Росенец.

Всички знаеха за „сараите на Доган“, но никой нищо не направи, докато Христо Иванов не акостира там с една лодка и не поиска достъп до българския плаж. Едва тогава и институциите, и обществото сякаш прогледнаха, напомня водачът на Демократична България в Шумен. И призовава: Преди година си върнахме държавния плаж, нека сега да си върнем държавата!

Има смисъл да се гласува за смислени хора. За хора, които не обичат да обещават, но могат да работят. За хора, които говорят с биографиите си, а не с празни приказки. За хора, които са показали, че могат да стоят изправени и не се страхуват.

Гласувайте за тези хора с бюлетина 23!

Христо Иванов с кандидатите на Демократична България в Шумен

Пресцентър Демократична България

Купуването и продаването на гласове е престъпление

Коментари

коментар

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук