Инфлацията в края на 2022 г. ще достигне 10%, а средногодишната – 10.4%. Икономическият растеж се забавя, ограничава се покупателната способност на домакинствата – това е записано в пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите /повече тук/
МФ сериозно коригира очакванията си за икономически растеж през тази година, както и прогнозата си за инфлацията.
Според новата прогноза се очаква по-нисък растеж на икономиката тази и следващата годината, съответно 2.6 и 2.8%. В същото време държавният бюджет за 2022 г. е разчетен при ръст на БВП от 4.8%.
Почти двойно по-висока е новата прогноза за инфлацията. Според МФ общото равнище на потребителските цени ще се ускорява до третото тримесечие на 2022 г., след което ще започне да се забавя. В края на годината инфлацията ще достигне 10%, а средногодишната ще е 10.4%. Преди военната инвазия на Русия в Украйна очакванията бяха напролет цените на енергията да се нормализират, а с това и на останалите потребитески цени. Бюджетът на държавата е разчетен при 5.6% средногодишна инфлация.
През 2022 г. търсенето на кредити ще се забави в сравнение с 2021 г., в съответствие с очакваното влошаване на икономическата ситуация и повишената несигурност.
Според новата прогноза, транспортните горива ще поскъпнат с 25,1%. Водещ принос за повишената инфлация обаче ще имат храните, чието поскъпване ще се ускори до 16.4% на годишна база през декември
МФ посочва, че войната в Украйна е променила икономическите перспективи за България. „Инвазията на Руската федерация в Украйна усложни допълнително макроикономическата среда в света и особено в Европа. Реалният растеж на БВП в ЕС ще се забави по линия на по-високи цени, намален износ към Руската федерация и Украйна, отлагане на част от инвестициите поради високата несигурност, забавяне и затруднения на доставки на определени суровини. Ситуацията във връзка с военния конфликт промени и икономическите перспективи за България“, се посочва в доклада на МФ.
МФ предупреждава за ограничаване на покупателната способност на домакинствата, забавяне на износа заради намалено търсене отвън и за отлагане на частни инвестиции заради нарасналата несигурност.
Безработицата ще остане ниска, но икономическият растеж ще се забави, сочат още прогнозите на финансовото министерство.