
Красимир Арсов не брои своите изложби. Броят ги почитателите му, защото следят неговото творческо. На 10 ноември 2022 г. той ни покани на изложба. Дали датата е специална за него или това е бил свободният ден за експозиция в художествената галерия „Елена Карамихайлова“? Можем само да гадаем. Истината е, че в това неспокойно време всички музи си бяха дали среща в шуменския културен афиш. И то за стойностни неща от висока класа. Зрителите, които можаха, започнаха артистичната си вечер в галерията, продължиха с шуменската Симфониета и завършиха с концерта на естрадната прима Лили Иванова в театъра. Дай Боже всеки да е заситил своя духовен глад според времето и джоба си…
В препълнената галерия художникът Красимир Арсов посрещна скъпи гости. Нека припомним за по-младите неговата визитка. Красимир Арсов е роден на 30 април 1959 г. в Шумен. През 1978 г. се дипломира по специалността керамична декорация в Техникума по фина керамика и стъкло „Асен Златаров“ в Нови пазар. От 1984 г. е член на Дружеството на шуменските художници, а от 1990 г. – на Съюза на българските художници. Работи живопис, колаж, рисунка. Има участия в над 80 представителни изложби в страната и чужбина, и 17 самостоятелни изяви. Работил е в шуменските предприятия, седем години е бил художник в община Шумен, а от 2001 г. е в театъра. Напуска ДКТ „Васил Друмев“ преди месец.

Творби на Красимир Арсов са притежание на институции и колекционери у нас, Гърция, Канада, САЩ, Дубай, Англия, Франция, Германия, Словакия, Италия, Испания… Той е член на Международната асоциация за пластични изкуства към ЮНЕСКО и Българската асоциация за култура в Италия.
На 20 септември 2018 г. ни представи „Приказни видения“ в 70 платна. На 20 ноември 2019 г. в галерията видяхме неговата ретроспективна изложба по повод 60-годишния юбилей на художника и 40 години творческа дейност. На 30 ноември 2021 г. Красимир Арсов представи картини в експозицията „Метаморфози“ в галерията на регионалната библиотека.
И сега живописта му е в големи формати, с много абстракции, експерименти. „Характерен, но много нов!“ – каза една от неговите колежки, докато разглежда картините му без надписи. Красимир Арсов се смее: „Всичко е метаморфози. Умишлено не съм слагал заглавия. В последно време е така. В момента имам експозиция в новопазарската галерия „Петър Персенгиев“. Тази изложба ми е втората за годината“.

Проф. Ростислава Тодорова от Катедра „Визуални изкуства“ в Шуменския университет говори за картините в галерия „Елена Карамихайлова“. Тя каза: „Всяка година по едно и също време се събираме тук, за да почетем нашия колега и приятел Красимир Арсов. Той не обича помпозността, затова ще говоря не за него, а за творбите му. През последните години имахме възможност да се насладим на картините от изложбите му „Приказни видения“, „Метаморфози“ – 1 и 2. Тази година обаче изложбата му е преднамерено безименна. Сега пред нас са изложени 45 живописни платна, създадени през последната година. Защо не ги е озаглавил? Той ми отговори: „Аз съм художник, а не поет“. От една страна, Краси дарява свободата на зрителя да разпознава образи, да търси и да намира символи, да интерпретира значения и да формулира собствени заглавия. От друга страна, използва съвсем уверено правото на художника да създава безименни композиции. Този рисков за неопитния автор подход е мощно оръжие в опитния и обигран майстор на четката, който съзнава способността си да те закове пред платното, без да му се налага да ти пише заглавие. Композициите са ориентирани и разнообразни, фонът е наситен, акцентът е поставен върху експериментите с текстурата, която на места се превръща в основен законодател. Знаковите за неговото творчество герои отново присъстват, но не доминират така, както сме свикнали като негова постоянна публика. Рибата, птицата, кукерът, ангелът, прозорецът, кръстът… Всичките са тук, но по-смълчани. С известна изненада виждаме работи в традиционни жанрове като пейзаж и натюрморт – все нетипични за Красимир територии. Затова ми се струва, че този път той не ни разказва приказки. Не изобразява видения, не представя метаморфози, както досега, а рисува размисли. Тази вечер го намирам по-философски, по-вглъбен и по-лаконичен от преди. Но тази лаконичност далеч не е вяла, а е по-енергична и твърда. Погледнете белите символи, които доминират в голям брой композиции. Те задържат погледа до такава степен, че ако ги гледаш по-дълго, оставят зрителни петна. Изобретателен и търсещ, не се съмнявам, че след година той пак ще ни кани. Нека се договорим догодина по същото време да се видим на следващата му изложба“.

Николай Калев, председател на клуб „Култура за Шумен“, поздрави художника с последната му изложба. От името на членовете подари бутилка уиски и цветя. Красимир Арсов благодари на фонд „Култура“ на община Шумен, която финансово подпомогна организирането на експозицията. Той покани гостите на чаша питие и продължи да приема поздравления.
Валентина МИНЧЕВА
Снимки Валентина МИНЧЕВА