Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ грейна от слънчевите картини на арт школа „Чифлигарови“. Това е първата изложба на дамите на възраст от 20 до 80 години, които развиват своите художествени умения през свободното си време. Експозицията е от 50 платна. Идеята за нея е на Светлана Чифлигарова, която каза: „Искам да покажа на публиката, че всеки може да рисува. Възрастният човек се отдалечава от рисуването с годините, а всеки може да твори с бои и четка, стига да се осмели да надскочи своя страх и неувереност. Ние често не осъзнаваме какъв потенциал носим. Някои от картините са правени по снимки, други – по въображение или спомени. Аз насочвам и помагам“.

Арт школата отваря врати преди десет години, когато започва да обучава деца по инициатива на Светлана Чифлигарова. Малко след това се сформира групата за възрастни, сред които е била дори жена на 84 години. Имало е и мъже-художници. Веднъж в седмицата възрастните се отдават на живописта за 2-3 часа и забравят за проблемите на деня.
Светлана Чифлигарова е родена в село Цонево, община Провадия. Завършва гимназия по изкуствата във Варна, а след това – педагогика на обучението по изобразително изкуство в Шуменския университет. През 2002 г. продължава с магистратура по арттерапия в Националната художествена академия. В Шумен открива арт школа „Чифлигарови“. Преподавателите днес са трима, като към тях се присъединява съпругът Свилен, който има друга професия, но работи керамика с деца и възрастни.
Светлана Чифлигарова е направила две самостоятелни изложби в периода 2005 – 2013 година. Участвала е в общи изложби в България и една в Холандия. Нейни творби са собственост на частни колекционери в САЩ, Канада, Германия и др.

Със съпруга си Свилен сбъдват мечтата си да изработват керамични изделия и в бъдеще ще покажат най-интересното на публиката. Шуменска област е с традиции в силикатната промишленост. Макар тя да е до голяма степен със затихващи функции след закриване на големи предприятия след приватизацията, керамиката е стимул за творческо развитие на много хора.
При откриването на експозицията се запознахме с част от авторките, жени с различни професии, но с едно хоби – рисуването. Някои от тях са професионално свързани с изкуството. Христина Коларова е преподавател по изобразително изкуство в Шуменския университет. Тя е част от арт школата и се представи с две картини. Едната е посветена на баща й, а другата – на дъщеря й Матея. Малката е гимнастичка и мажоретка, което вдъхновява Христина за картината на тема балет.
Атанаска Маринова рисува от шест години. По професия е инженер-химик, от скоро се занимава със сладкарство. Да рисуваш върху торти е също изкуство. Тя си спомня: „Аз съм от Стара Загора. На времето моите родители не ме пуснаха да уча в художествената гимназия в Казанлък. В Шумен живея от 2000 година. Бях на възраст 40 години, когато децата ми подариха маслени бои. Всички сме в лъча на изкуството. Дъщеря ми Адриана е машинен инженер, но също е в сладкарския бизнес. По-голямата Кристияна е ембриолог , свързана е с медицината – лечебното изкуство. Внуците Огнян, Борис и Виктория обичат да рисуват. Подарила съм картини на приятели и роднини и така съм раздала радост. Вече не мога без рисуването“.

Изкуството спасява жени с различни професии – педагози, медицински сестри, специалисти от различни браншове. Миглена Иванова е счетоводител, Соня Йорданова – продавач-консултант. Живописта е тяхното бягство от числа и документи.
Д-р Дилек Екремова, общопрактикуващ лекар в поликлиниката, посещава творческия колектив от пет години. Започва с декупаж /изкуството с хартия/, а от две години рисува живопис. Отдавна в гилдията на художниците няма медик.
Изложбата откри Димитричка Петрова, една от жените, които преоткрива себе си в изобразителното изкуство. Тя каза: „Всяка от дамите е решила да извърви някаква своя пътека от детството. Душата няма възраст, а чрез багрите ние даваме израз на скритото в себе си. Всяка картина е частица от нашата душевност“.
Светлана Чифлигарова беше отрупана с цветя от колеги и родители на деца от арт школата. Изложбата се превърна в празник, който срещна няколко поколения творци. Ето го европейският призив „Учене през целия живот“. Може да се каже, че арт школа „Чифлигарови“ е изпреварила европейската програма, а терапевтичният ефект на изкуството е видим и при децата, и при възрастните. Това е най-сигурния начин да се предпазим от агресията, дрогата, емоционалния срив и депресията, които вече са масова диагноза във времето на глобални кризи.

На чаша вино гостите споделиха впечатленията си. Към публиката се присъединиха много мъже. Един от тях каза: „Браво! Красиво е. Картините са хубави като художничките. Какво да гледам по-напред?…“ Беше прав, особено когато арт дамите се събраха за обща снимка. Усмивките им бяха слънчеви като лято. Дамите се заредиха емоционално за още един творчески сезон. За нас остана празничното настроение в студения декемврийски ден, стоплен от цветната им палитра.
Валентина МИНЧЕВА
Снимки Валентина МИНЧЕВА