Южна Корея е най-темпераментната азиатска държава. Тя е един от четирите азиатски тигъра, които регистрира изключително висок темп на развитие от 1960 година до днес. Високите технологии на Корея са предпоставка да инвестира милиарди долари за образование и култура. Много талантливи и амбициозни изпълнители на класическа музика завладяха световните сцени в Европа и САЩ. Трудно помним техните имена, но оперни певци и инструменталисти са в репертоара на най-престижните театри по света.

Правителството на Корея се грижи не само да опази корейската култура, но тя да бъде преобразена с иновациите от Запада с цел нейните изпълнители да станат посланици по света. И политиката е много успешна. Преди 25 години Корея създава Бюро за културна индустрия. Само през 2020 г. приходите от развлекателната индустрия са 107 милиарда долара, но не само от продажбата на албуми и билети за концерти. Създават се опери, фестивали, модерна акустика. В нашия глобален свят са ежедневие корейските коли, телефони, филми, какво да говорим кей-поп /корейската модерна музика/. Помните ли южнокорейския мегахит „Гангнам стайл“, който танцува целият свят, особено по време на пандемията?

На рояла – Союнг Ю

Диригенти, композитори, оперни певци, музиканти от Корея са част от Държавната опера в Пловдив, а южнокорейски композитори бяха представени в „Софийски музикални седмици“. Тази есен Софийската опера под  диригентството на Пламен Карталов откри Международния оперен фестивал в Южна Корея.

„Пътят на коприната“ продължава  между Азия и Европа с невероятни мащаби. Музиката е „Меката сила на Азия“ и превзема Стара Европа, където се ражда класическата музика преди векове.

Повече от всякога днес, когато чакаме финалът на световното първенство по футбол в Катар, чуваме:  „Светът е футбол“. В друга епоха и в друга цивилизация Бетховен е казал: „Светът е музика“.  Това плагиатство е част от глобализацията на човечеството.  Не за първи път Симфониета-Шумен посреща гости от Южна Корея. Сега тяхната мисия беше „Усещане за празник“ – заглавие на  програмата.

Участваха две дами. Союнг Ю откри вечерта с концерт за пиано и оркестър на Шопен.  Еун Йунг Парк се представи с арии от опери и оперети.  И за да почувстваме Рождество, корейката изпя „Аве Мария“ от У. Гомез. Двете корейки  са носители на престижни награди, имат гастроли в Европа и Южна Америка.

Музикалното удоволствие дължим и на шуменските симфоници с гост-диригент Иван Илиев. Той е роден във Видин в семейство на лекар. Никой от рода му не е свързан с музиката. На шест години е, когато родителите му решават, че ще свири на цигулка. Сега диригентът има син-първолак, но не иска да предопределя бъдещето му. Иван Илиев завършва Националната музикална академия със специалност тромпет. След това учи дирижиране в Държавния университет в Луизиана, където придобива докторска степен. Бил е музикален директор и диригент на университета в Луизиана. Дирижира симфонични оркестри в България, Румъния, Австрия, Люксембург и Техеран /Иран/.

Иван Илиев – диригент

Иван Илиев е автор на много сериозни трудове за оркестровото дирижиране в България и САЩ, за симфоничните оркестри и сценичните изкуства в България. Той е артистичен консултант на няколко оркестъра в Румъния. С унгарски танц от Брамс и полка от Й. Щраус  под негово диригентство нашата Симфониета създаде коледно настроение на публиката.

С потно чело, но с усмивка Иван Илиев даде кратко интервю за нас. Той каза: „В България се чувствам най-добре като диригент, защото усещам народопсихологията, душевността на оркестъра. В Румъния публиката е най-топла. А в Иран е невероятна! Музикантите им са на изключително високо ниво. Не можете да си представите за какво става въпрос…  Ние много малко знаем за симфоничните оркестри в Азия.  Контактите – това е тънкият момент при нас, диригентите. Химията между оркестъра и диригента или се получава, или не. Казвам на колегите си: Забравете теориите, трябва да се помисли за духа! В Шумен гостувам от 11 години. Станислав Ушев ми беше изклюбително скъп приятел. Когато вчера влязох в залата, се почувствах  много празен. Имам чувството, че оркестърът е осиротял. Беше богат човек – като мислене, идеи, възможности…“

Иван Илиев дълго се разделя с корейските си колеги и оркестъра. В края на концерта той не пропусна да пожелае щастливи коледни празници на публиката и здраве, за да продължат концертите на шуменска сцена и през следващата година – с нови гости и нов репертоар.

Валентина МИНЧЕВА

Снимки Валентина МИНЧЕВА

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име