Сн. архив

Днес православната църква чества Йордановден – Богоявление. На този ден Йоан Кръстител покръства Иисус Христос в река Йордан, а в момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, като от небето се разнася глас: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“.  Така при кръщението на Иисус се появява Бог в своята триединна същност: Синът – Христос, Свети дух – във вид на гълъб и гласът на Небесния отец. Оттук идва и названието на празника.

По традиция Община Шумен и Командването на Шуменския военен гарнизон организират освещаване на българските бойни знамена и светини на Богоявление. Ритуалът ще се състои днес от 11.00 часа пред Драматично-кукления театър „Васил Друмев“. Празничният водосвет ще бъде отслужен от отец Красимир Капитанов от храма „Свети Три Светители“.

В церемонията ще се включат представителни роти от Шуменския военен гарнизон и реконструктори от Националното дружество „Традиция“ – клон Шумен. Ще присъстват кметът Любомир Христов, представители на общинската и областната администрация, общински съветници, политически, просветни, обществени организации и граждани.

След освещаването на бойните знамена и светини в 12.30 часа по традиция ще бъде хвърлен и Богоявленския кръст във водите на Шуменското езеро.