В Деня на Шумен – 11 май, цялата културна общественост показа, че духът на града е жив. Всички творчески колективи и образователни институции се обединиха, за да изразят почит към възрожденските предци и днешните деятели на българската просвета и култура. Въпреки необичайното студено и ветровито време празничната програма събра публиката в центъра на града. Цял ден той беше жизнерадостен и цветен, дори в късната вечер пространството около общината бе оживено от музика и светлина. Градският духовият оркестър „Михаил Биков“ и този път повдигна духа на шуменци, а кадетите от Военния факултет бяха радост за окото. Театралите се възторгваха най-много, защото те са част от младата публика в техните зали.

Специално място в програмата на 11 май беше откриването на XXXII-то издание на „Друмевите театрални празници“, вече обявени за международни. Това е един от най-старите фестивали у нас, започнал още през 1966 г. в Шумен, където преди 210 години е регистрирано първото театрално представление в България. През 1813 г. арменският духовник и културен деятел Минас Пъжъшкян, преминавайки през града ни, присъства на уредено от местни хора „театро”. Той описва зрелището и като „пиеса”. Тази проява била свързана с гражданското честване на Деня на Светите братя Кирил и Методий.

Шуменският фестивал „Друмеви театрални празници“ е възникнал с мисията да поддържа интереса към литературата и драматургията жив.
Тържественото му откриване беше пред сградата на театъра, където бяха ръководителите на областната администрация, общината, университета, училища, читалища, много граждани. Представи бяха гостите от побратимените градове Дебрецен и Браила.
В програмата на фестивала са включени 11 спектакъла – официалната селекция, избирани между 34 постановки на театри от цялата страна. В журито на фестивала са режисьорите Лилия Абаджиева – председател, и Петър Денчев; Даниела Вичева – представител на община Шумен. Миглена Стефанова от Радио Шумен ще има съвещателен глас.
Актьори вдигнаха флага. Фестивалния огън запали Кольо Стайков – председател на сдружение „Друмеви театрални празници“. С бурни ръкопляскания шуменци дадоха старт на театралния празник, който е домакин на много творчески формации от страната.

Илия Виделинов – директор на театъра, поздрави присъстващите с думите: „Добре дошли. Ние играем за вас. Горете, както ние горим, докато играем за вас!“
Друмевите театрални празници се осъществяват със съдействието на община Шумен, Министерството на културата, „ТЕСИ“ ООД, „Алкомет“ АД, Индустриален парк“ – Шумен, „Херти“ АД, „Булмаг“ ООД. Благодарение на тях първите две театрални постановки от фестивалната програма същия ден завършиха с кошници цветя и разговори на чаша вино. Така ще е и през следващите дни от театралния конкурс, защото шуменската Мелпомена е гостоприемна и цени талантите на сцената.
Новият момент тази година е международното участие копродукция „Браво деца“ на шуменския театър, Асоциация ЛИГН и Холандския културен център. Представлението ще се играе на 14 май от 11 ч. и 12 ч. пред театъра. Другото детско заглавие е „Фонтанът на желанията“. В съпътстващата програма на фестивала включва и 5-дневно творческо ателие за актьори и актриси на театър „Реплика“.

През следващите дни в афиша са заглавията: “Мислещите тръстики” на театър Сфумато, “Юзър” – авторски спектакъл на Боян Иванов и Алексей Кожухаров, “Полетът на къртицата” – Столичен куклен театър, “В полите на Витоша” – ДТ Ловеч, “Войната на Микеланджело “– ДТ Габрово, “Аутсайдер” – театър Зонг, “Самотата в съвременния човек/свят” – Куклен театър Стара Загора, “Дърво без корен” – моноспектакъл Илиян Марков, “Лазарица” – моноспектакъл Димитър Марков от ДТ “Сливен”, “Неведение” – авторски спектакъл на Албена Ставрева от Народен театър „Иван Вазов“.
Наградният фонд включва статуетки с нов дизайн и плакети. Освен за най-добър спектакъл, награди ще има за най-добра мъжка и женска роля, за сценография, за музика, награда на Община Шумен и др.
Валентина МИНЧЕВА
Снимки Валентина МИНЧЕВА