Уморени от избори, политически скандали, войни, шуменци се втурнаха към изложбените зали – две експозиции в една вечер! Предизвикателството беше първата самостоятелна изложба живопис на арх. Добрил Добрев в галерия „Елена Карамихайлова“. Пълнокръвна, жива, много българска палитра в 75 платна, създадени за 30 години. За своите творби авторът пише в луксозното издание „Разговор за изкуството“. Залата се оказа тясна за десетки архитекти, художници, строители, университетски преподаватели, приятели и роднини на автора, пристигнали от Шумен и съседни градове.
Изложбата откри Диян Евтимов, директор на галерията. Това наистина е непознатият интимен свят на твореца, когото шуменци познават досега само като архитект. Авторът каза: „Изложбата е затова да се гледа, а не да се говори! Ако нещо ви хареса в моите творби, това не е моя заслуга. Но ако нещо не ви хареса, си е чисто моя заслуга. Тази вечер е за настроение. Хубаво е да погледнете каталога, където съм споделил мисли за изкуството, архитектурата, за това как хората трябва да се отнасят към тях в един свят, в едно време, в което няма критерии. По мое мнение. Трябва да направиш нещо, което никой не е правил, за да те забележат, а това не е така. Пожелавам ви да разгледате картините и да споделите видяното“.
Николай Калев се обърна към арх. Добрил Добрев: „Аз съм много впечатлен от това, което виждам. Познавам го от много години. Набори сме. Виждал съм негови творби, но тая вечер съм изненадан. Добрил е много скромен човек. Той е един от основоположниците на постмодернизма в архитектурата в България. Изложил е свои творби в община Велики Преслав. Един от синовете му също се е посветил на изкуството“.

Арх. Добрил Добрев е роден в Шумен на 4 април 1947 г. Завършва Висшия институт за строителство и архитектура в София, където се дипломира през 1970 г. Започва кариерата си като архитект през 1971 г. в Проектантска организация. После е главен архитект в Окръжния народен съвет. По-късно е назначен за директор на Проектантска организация, където работи до 1990 г. Следващите години е с частна практика. Работи в областта на обществените, жилищните сгради и градския екстериор.
Той изработва проекта за сградата на общината във Велики Преслав. Спечелил е конкурса, в който участват предимно архитекти от проектантския институт „Главпроект“. Проектът му е одобрен от Висшия архитектурен съвет, чиито членове са архитектите Александър Баров, Богдан Томалевски, проф. Иванчев и др.
Големият му син Иван Добрев е професор, доктор на изящните изкуства в Художествената академия в Белгия. Двамата му по-малки синове-близнаци са във Варна. Камен е архитект, а Диян е икономист. Видяхме ги в галерията.
След откриването арх. Добрев сподели: „Нямал съм намерение никога да правя изложба. Техниката ми е масло. Търся живата природа. Живея в Шумен и Варна, но доста голяма част от времето си съм в Априлци. Харесвам творбите на ренесанса и на импресионизма. Пленяват ме техният колорит и духовност. В тия картини има душа. Дали ще имам друга изложба? Аз съм в ръцете на Господ!…“
Неговата книга „Разговор за изкуството“ започва с исторически разказ за Преслав. Луксозното издание е лична изповед с текст и картини. Впечатляващ е финалът на неговото пътуване в историята на изкуството и архитектурата. Арх. Добрил Добрев завършва така: „В основите на християнската европейска цивилизация никога няма да откриете гордостта като добродетел. Тъкмо обратното, тя е в началото на всеки грешен избор. В този смисъл и думите в тези мои разсъждения са опит да припомня Истината, която е между хората вече две хилядолетия. Разсъждения, които са капка море от екрани, бълващи денонощно лъжи; медии, прокарващи пътеките на злото; филми на насилието и пошлостта; изкуство, втълпяващо грозотата като критерий. Лесно е да си помислим, че тъмнината вече невъзвратимо владее всичко. Но нали знаете, че една запалена свещ се вижда много по-лесно в мрака“.
Красотата ще спаси света, както е казал Достоевски, и както ни казват картините на арх. Добрил Добрев. Но защо все по-трудно ни е да живеем красиво?…
Валентина МИНЧЕВА
Снимки Валентина МИНЧЕВА