Камен Андонов. Сн. Радиан.бг, архив

Камен Андонов, медиен съветник на шуменския кмет Христо Христов, хвърли оставка и от днес не е част от екипа на градоначалника. Андонов беше плътно до проф. Христов по време на предизборната му кампания още от самото начало, когато малцина в Шумен вярваха, че кандидатът на БСП ще спечели кметския пост. Затова днешното решение на Андонов е изненадващо, макар че през последните седмици се наблюдава координирана атака срещу него.

Първоначалните залпове срещу кметския пиар експерт дойдоха в сесийна зала от групата на ГЕРБ, която поиска обяснения защо Андонов присъства на кметските оперативки. Атаката от ГЕРБ е обяснима, защото Камен Андонов като общински съветник в предходния мандат беше един от малкото открити критици на тогавашния кмет Любомир Христов /ГЕРБ/.  Проф. Христо Христов обаче защити медийния си съветник и заяви, че ще продължи да работи с него

По-късно обаче Андонов получи критики и от някои шуменски журналисти. По случая се задейства и постоянната общинска комисия по култура, под председателството на Венцислав Венков, която на 12 януари ще заседава извънредно заради „неясната медийна политика на община Шумен“, както е формулирана темата на заседанието в някои медии.

„Да, поисках да ми прекратят договора като медиен съветник на кмета, считано от днес“, потвърди пред Радиан.бг Камен Андонов, когото потърсихме за коментар. Първоначално Андонов отказа да разговаря по темата, като каза, че кметът Христо Христов е помолил екипа си да не разпространява информация, докато самият той не я съобщи. Доколко кметът може да /не/ разчита на конфиденциалност сред хората около себе си се разбра, когато само час-два по-късно новината вече беше публична тайна сред журналистите, които се оплакваха от Камен Андонов.  

„От известно време настоявам пред проф. Христов да ми разреши да се оттегля от позицията на медиен съветник, предвид създалия се медиен натиск върху кмета. Давам си сметка, че моето присъствието създава повече проблеми, отколкото да решава такива. Затова, като човек с високи професионални стандарти, успях да убедя кмета, че е по-добре да прекратим всякакви взаимоотношения с него, за да успокоим медийната среда“, коментира Камен Андонов, след като новината за напускането му изтече от кметството

Попитан на какво, според него, се дължи този медиен натиск, Камен Андонов предположи, че това е свързано с парите, които общината години наред плащаше на определени медии и които той поиска да бъдат спрени. „Когато се запознах с досегашната практика на общината, видях, че кметството плаща от парите на шуменци на избрани медии за публикации, които нямат никаква добавена стойност – нито гражданите са по-добре осведомени, нито тези публикации осветляват някакъв съществен проблем. Просто се плащат едни пари на определени медии и властта си създава медиен комфорт – практика, която беше широко прилагана от всички кметове на ГЕРБ. И държа да подчертая, че сред медиите, на които общината и Любомир Христов са плащали, отсъстват двете най-четени и най-авторитетни, така че не е ясно на какъв принцип са сключвани медийните договори. Затова в екипа на новия кмет се оформи мнение да се промени досегашната практика и повече да не се плаща на медиите по такъв начин, с т.нар. договори за информационно обслужване, а отношенията с медиите да бъдат ясно и прозрачно регламентирани. Това обаче предизвика агресивна реакция срещу мен от някои журналисти“, коментира Камен Андонов.  

Предстои да видим дали общината ще продължи досегашната порочна практика да плаща за медиен комфорт без ясни правила и по лично решение на кмета, както години наред правеше Любомир Христов. Тук е мястото да припомним, че през двата мандата на Любомир Христов повечето медии оглушително мълчаха, дори когато в града се вършеха явни безобразия, и почти всички намираха за нормално, когато техни колеги – критици на кмета, бяха лишавани от информация и дори от достъп до публични събития. Журналисти, които сега гръмогласно се оплакват от Камен Андонов, не казваха и дума, когато пресаташето на предишния кмет директно командваше медиите по телефона. Което също беше публична тайна.

Затова предстои да видим дали новият кмет ще въведе правила при харченето на публични средства или ще предпочете да си „купи“ медийно спокойствие по изпитаната стара схема.

П.п. Камен Андонов е доктор по Европейско Средновековие и история на Византия и вече над 10 години е преподавател в Шуменския университет, член на катедрата по История и археология

Дияна Желязкова

Продължаваме да следим темата

3 КОМЕНТАРИ

  1. Камен един от най-стойностните хора да си тръгва заради тия журналисти дето немогат да изкарат 200лв.на месец и просят от общината пари.Общината да хради журналистите щото ще умрат от глад иначе нямат пари за хляб

  2. kmeta да каже колко пари ще плаща обшина Шумен и на кой медий.Да се обяви публично от парите на гражданите на община Шумен по какъв критерий се плаща на избрани медий дето никой не ги е чувал и не ги знае.

Коментарите са затворени.