Николай Денков. Сн архив

Премиерът Николай Денков подаде оставката на правителството ден преди сочения срок 6 март. На 5 март Денков депозира оставката на кабинета в Народното събрание и даде изявление в Министерския съвет. „Това не е политическа игра, а спазване на дадена дума, феърплей и уважение към гражданите“, заяви той.

Денков каза, че досега са изпълнени приоритетите от общата му декларация от 6 юни 2023 г. с Мария Габриел – да излъчат стабилно правителство с национален мандат; ротация на премиерите на всеки 9 месеца; съгласувана законодателна и управленска програма; конституционни промени. „През следващите 9 месеца трябва да извървим докрай реформаторския път, който начертахме през юни. Да, нужна е политическа смелост, за да имаме независими съдии и прокурори, а не 8 джуджета и фалшиви нотариуси в правосъдието; за да извадим регулаторите от кланово-семейните отношения, така че да регулират обществените отношения, а да не бъдат използвани като бухалки за завземане на бизнеси“, посочи Денков.

Депозираната днес оставка е още една покана за преговори към ГЕРБ по важните за хората теми, каза Денков в обръщението си. Премиерът посочи, че е необходим ясен механизъм за назначенията в регулаторите, както гласи т. 6 от общата декларацията с Мария Габриел, която стана основа за съставянето на правителството. Денков напомни за предложения от ПП-ДБ меморандум преди две седмици, в който е посочено какво са се разбрали с ГЕРБ-СДС и по какво трябва да се работи.

Денков увери, че правителството ще продължи да изпълнява задълженията си, докато бъде избран следващият кабинет.

Днес парламентът ще гласува подадената оставка. След това президентът трябва да свика парламентарно представените партии на консултации, преди да започне наново да връчва мандат за съставяне на правителство. Радев трябва да връчи управленские мандат първо на най-голямата парламентарна група, тази на ГЕРБ. Ако партията на Бойко Борисов и ПП-ДБ постигнат съгласие за механизмите на управлението, Мария Габриел ще върне мандата изпълнен. Дори и това да не стане, обаче, двете формации имат още една възможност да съставят общ кабинет с втория мандат, който ще бъде връчен на ПП-ДБ.

Ако и вторият мандат бъде върнат неизпълнен, президентът трябва да връчи трети, на избрана от него политическа сила. Досега това винаги е била БСП. След евентуален провал и на третия мандат се насрочват нови парламентарни избори. 

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име