Надя Тончева, Ангел Заберски, Цанислав Петков

Шуменските симфоници ни подготвиха за празничния Осми март с прекрасен концерт. За публиката почти два часа пя Надя Тончева, на рояла беше композиторът Ангел Заберски, бас китарата беше в ръцете Веселин Веселинов – Еко, а на барабаните – Емил Тасев. Дирижира Цанислав Петков.

Надя Тончева е вокален изпълнител, пианист, аранжор, преподавател по поп и джаз изпълнителско изкуство в Национално училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора. Завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив със специалност пиано. Още като студентка през 1983 г. приема поканата на композитора Кирил Тодоров да се присъедини към новосформираната от него акапелна формация „Траяна“. По-късно става ръководител на групата и прави някои от най-успешните вокални аранжименти на песните от техния репертоар. „Траяна” е първият по рода си български вокален ансамбъл, който съчетава българския фолклор и джаза. През 1987 г. излиза първата им дългосвиреща плоча „Траяна глас концерт“, след това групата участва в записите на още два албума. Формацията изнася концерти в страната и чужбина с някои от най-изтъкнатите български музиканти.

След преустановяване дейността на „Траяна“, Надя Тончева гастролира като певица и пианистка в Швейцария, Норвегия, Гърция, Кипър, Египет, Израел, Сирия, Ливан, Канарските острови, Мароко, където участва в традиционните тържества на кралския двор и  концертира на една сцена с местни музикални изпълнители и мегазвездата Принс. През последните години тя присъства активно на българската концертна и клубна джазова сцена с богатия на обертонове „кадифен“ глас с диапазон от четири октави. През 2015 г. изнася самостоятелен концерт по повод откриването на българската експозиция на тракийското изкуство в Лувъра пред дипломати от цял свят и там бурно аплодират българската артистка. През 2021 г. реализира музикалния си проект „От класиката до рока“, концерт-спектакъл с участието на симфоничния оркестър на Държавната опера в Стара Загора, рок група, Ангел Заберски, Васко Кръпката и смесен хор „Петко Стайнов“. Надя Тончева е инициатор и организатор на джаз фестивал в родния си град Казанлък, „Младежка джаз сцена” и конкурс за млади джаз изпълнители в Стара Загора. През 2016 г. получава държавно отличие „Златен век“ за принос към българската култура.

Програмата „Усещане за жена” в Шумен започна с най-популярните танга от последните сто години, създадени в Аржентина, Уругвай, Венецуела, Куба, Дания. Те са класика като “Историята на една любов” – песен на композитора Карлос Алмара̀н, написана в Мексико през 1955 г. „Ти беше вечната причина за съществуването ми. Безумно да те обичам, за мен беше религия” се пее в този латино хит, който обикаля света до днес.

Музиката на Мишел Льогран от филма „Шербургските чадъри” разнежи меломаните носталгично. По-възрастните помнят лентата от  1964 г. с участието на Катрин Деньов. Френско-германската музикална мелодрама е любовна история за двама млади, които съдбата разделя и всеки от тях се жени за различен партньор. След време те се срещат отново, но чувствата са си отишли завинаги.

Песента „Спомен” от мюзикъла „Котките” беше сред най-аплодираните на концерта. Надя Тончева изпя популярната песен на Франк Синатра „Моят път”, като припомни, че първият й изпълнител е Клод Франсоа.

Българската естрада беше представена от песни на Йорданка Христова и Лили Иванова – репертоар от легендарните години на „Златният Орфей”. Надя Тончева изпълни най-новата си песен „Космическа любов”, композирана специално за нея.

За финал обяви популярният шансон на Едит Пиаф „Не, за нищо не съжалявам”. Публиката неудържимо аплодираше гостите на вечерта и за бис чухме песента „Размисъл” на Ангел Заберски и текст на певицата Надя Тончева. Тук пролича истинският стил на елитните джазмени с участието на шуменските симфоници. Успяхме да върнем за втори бис музикантите и вдъхновяващият диригент Цанислав Петков, който не за първи път е на нашата сцена. „Лунна светлина” от Дебюси – композиция за пиано, прозвуча по нестандартен начин. Надя Тончева е написала текст и представи произведението като песен. С импресиониста в класиката това може да се направи със стил.

Гостите на Симфониета-Шумен

Аплодисменти и поклони, поклони и аплодисменти, но все пак концертът си има своя край. Публиката си тръгна с настроение в навечерието на Осми март. „Усещане за жена” са имали всички, за които „вечно зелените” шлагери и класическата музика ни напомниха най-вълнуващите мигове на любовта. И защото темата на концерта е заглавие на знаменит филм с Ал Пачино, а лентата е отличена с три Оскара, нека напомним думите на полковника от екрана: „В тангото няма грешки. Не е като в живота. То е много просто. Точно заради това тангото е толкова прекрасен танц. Ако сгрешите, просто продължете да танцувате. Жени… Докато ги гледате, вие живеете. Животът е танго, в което основното е движението. Ако спрете – танцът ще спре, ако спрете – животът ще спре”. Да му се доверим, защото и Ал Пачино, и неговият герой-полковник разбират от жени…

Валентина МИНЧЕВА

Снимки Валентина МИНЧЕВА

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име