Журито на комедийния фестивал Тодор Колев

След седмица театрални вълнения и десет спектакъла на колективи от страната първият комедиен фестивал „Тодор Колев“ завърши. Журито с председател Албена Колева и членове Илия Виделинов – директор на ДКТ „Васил Друмев”, и Десислава Василева – драматург в театъра, обявиха наградите.

За цялостен спектакъл отличените са в две направления. За професионален: „Първият дневник“, режисьор Елица Костова и Павел  Емилов, City Mark Art Center; непрофесионален: „Диканка“, режисьор Мартин Киселов и Ева Данаилова, НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

За мъжка роля наградата получава Любомир Желев за участието си в „Банкови кризи и наказания“, режисьор Теди Москов, Държавен куклен театър – Стара Загора.

За женска роля е наградена Мая Новоселска в пиесата „Дабъ дешил ине“, режисьор Теди Москов, Драматично-куклен театър „Васил Друмев“.

Мая Невоселска в пиесата Да бъдеш или не на Теди Москов

За режисура наградата е за Теди Москов за „Дабъ дешил ине“ и „Банкови кризи и наказания“.

За сценография имената са Лиляна Петрова и Павел Илиев за постановката  „Първият дневник“, Сити Марк Арт Център.

За музика наградата отива при Георги Георгиев за „Седемте стола“, режисьор  Дамян Тенев, Драматичен театър – Ловеч.

За дебют е отличен  актьорът  Тодор Коцев в пиесата „Диканка“, НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Журито подчерта, че фестивалът е реализиран благодарение на финансовата подкрепа на община Шумен, фирмите „Алкомет” и „Теси”. Министерството на културата не се е ангажирало.

Илия Виденлиев благодари на всички екипи и партньорства по време на фестивала. Творческата атмосфера е била изключителна за театралните трупи, а разговорите с гражданите на Шумен са потвърдили, че има нужда от този фестивал. Младите гледаха филмите с участието на Тодор Колев, създадени през минали век, но оставили трайна следа в българската кинематография, а той  завинаги ще бъде  „българския Чарли Чаплин”.

Директорът каза: „Усещането след края на фестивала е, че той се е получил три пъти по-добре от очакваното в началото. Има нужда от такъв фестивал. Целият този пълнокръвен образ на Тодор Колев, какъвто нямаме днес, е едно възпитание. Важно е да си спомняме за него и да говорим за него. Големите хора трябва да се помнят и за тях да има диалог със следващите поколения. Това ще ни движи нас като личности напред! С изключение на неделното представление, всички останали преминаха в препълнени зали и при изключителен интерес. Но въпреки това всички билети бяха разпродадени! Щастливо събитие е да си част от енергията на група млади хора, вдъхновени да правят комедиен театър. А на сцената бяха предимно млади хора. Публиката ни даде много, получихме заряд, за да бъдем със самочувствие”.

Илия Виделинов напомни, че комедията е по-стара от света. Хората имат нужда да се посмеят, да се получи провокация, а и жанрът се променя през последните десет години.

Албена Колева сподели с нас: „Едно от най-добрите неща на този фестивал е срещата с публиката, с младата публика, която изпълни салоните по време на фестивала. Той е и връзка между спомените за Тодор Колев и младите артисти и режисьори. Баща ми Тодор Колев бе много скромен човек и сега като ни гледа със сигурност ни се присмива, че правим фестивал на негово име. Но е сигурно, че ще го зарадва това, че фестивалът се провежда в неговия роден град. Аз се надявам този форум да има дълъг живот и следващите години да гледаме все по-добри представления. Аз съм родена също в Шумен и винаги ми е било приятно да се върна тук. Много от детските ми спомени са свързани с този град. Хората си спомнят с много добро чувство за Тодор Колев и аз това го знам. Те следят да не се изложа на сцена. Ако се представя добре като актриса, тяхната благодарност е десетократно по-голяма. Идват да ме поздравят, но веднага говорят за него. Той нямаше много награди от властта, защото доста се заяждаше с нея. Затова хората го разбираха и много го обичаха. Изключително благодаря на община Шумен! Все пак тук се е родил първият български театър. Традицията трябва да продължава и чрез този комедиен фестивал“.

Справедливо трябва да отчетем добрата организация на шуменския театър за фестивала. Много бяха безсънните нощи на колектива, но се получи истински театрален празник – комедиен, жив, пълнокръвен като сценична реализация. Даде ни много като зрители и като град, който иска да съхрани в нови форми театралната традиция. Фестивалът стартира успешно и ще е трамплин за нови творчески идеи. Ще си го чакаме всяка година по това време – горещо, но интересно. А от плаката ще ни гледа актьорът с „опасен чар”, но в никакъв случай „господин за един ден”. Недостижимият шоумен, за който още се разказват легенди…

Валентина МИНЧЕВА

Снимки Валентина МИНЧЕВА

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име